Individual: WIOL #2, Dash Point State Park (Nov 15, 2014)

Results, revised in JV Boys South, reposted Dec 13, 2014.
Any errors? Please notify the WIOL Director.

Jump to:

Elementary Boys         High School JV Girls                     High School Varsity Girls
Middle School Girls      High School JV Boys - North         High School Varsity Boys
Middle School Boys     High School JV Boys - South

Back to Season Schedule page

For a control-by-control view:

WinSplits     RouteGadget     How to use RouteGadget

 

Elementary School Girls

 

Place Points Name School Time
1 100 Alexandra Lanphear Shadow Lake Elementary 21:26
2 95 Malia Jeannotte Hazel Wolf K-8 21:45
3 92 Laura Anker Juanita Elementary 26:26
4 90 Ariana Olson Sandburg Elementary 29:33
5 89 Diane Clements Camas Prairie Elementary 43:20
6 88 Meera Kohli Woodinville-Montessori 45:40
7 87 Kylie Osborne Woodinville-Montessori 67:10

 

Elementary School Boys

 

Place Points Name School Time
1 100 Nicholas Javadoff Woodinville-Montessori 13:54
2 95 Jack Bruneel Glacier Park 14:24
3 92 Elias Lopez Dalla Nora St. Thomas 15:11
4 90 Zachary Allott Elk Plain Elementary 20:01
5 89 Larson Buchholz Meridian Park Elementary 20:02
6 88 Fabio Vargas Shadow Lake Elementary 20:37
7 87 David Barkman St. Thomas 21:51
8 86 Joshua Colleran St. Thomas 23:41
9 85 Luke Menzie Shadow Lake Elementary 25:48
10 84 Marcus Yeung St. Thomas 26:17
11 83 Nicholas Fowler St. Thomas 26:29
12 82 David Rogers Artondale Elementary 27:10
13 81 Benjamin Brady Shadow Lake Elementary 30:02
14 80 Andres Vargas Lake Wilderness Elementary 36:04
15 79 Andrew Fowler St. Thomas 46:44
16 78 Hank Menzie Lake Wilderness Elementary 54:45
  0 Charlie Dewar Shadow Lake Elementary MSP

 

Middle School Girls

 

Place Points Name School Time
1 100 Jessica Colleran Overlake 17:43
2 95 Taylor Sibthorp Woodinville-Montessori 21:08
3 92 Zoe Sibthorp Woodinville-Montessori 21:26
4 90 Sessi Allott Bethel 26:55
5 89 Corinne Crawford Pacific Crest Montessori 28:00
6 88 Sophia Busch-Isaksen Environmental & Adventure School 33:08
7 87 Annika Mihata Woodinville-Montessori 35:07
8 86 Olivia Worzel St. Thomas 46:23
  0 Emily Feucht St. Lukes MSP
  0 Melissa Cook Marysville NC 42:50
  0 Kama Boswell St. Thomas DNF

 

Middle School Boys 

 

Place Points Name School Time
1 100 Sebastian Alfonso St. Thomas 12:43
2 95 Jacob Krogh Bethel 14:37
3 92 Tommy Sturgeon Environmental & Adventure School 14:56
4 90 Michael Anker Finn Hill Middle School 15:58
5 89 Spencer Osborne Finn Hill Middle School 17:06
6 88 Victor Javadoff Woodinville-Montessori 18:18
7 87 Oliver Rose Environmental & Adventure School 18:23
8 86 Matthew Epperson Cougar Mountain Middle School 21:32
9 85 Tristan Colledge St. Thomas 21:43
10 84 Bryce Coble Finn Hill Middle School 22:51
11 83 Daniel Gapper Environmental & Adventure School 22:55
12 82 Hunter Antanavage Spanaway 23:08
13 81 Alex Klimecky Environmental & Adventure School 23:59
14 80 Niels Christoffersen St. Thomas 25:17
15 79 Ethan Fowler St. Thomas 25:39
16 78 Kevin Rogers Artondale Elementary 27:23
17 77 Dylan Revere Woodinville-Montessori 28:38
18 76 Samuel Johnson Spanaway 28:58
19 75 Emmett Barnes Eckstein Middle School 32:04
20 74 Cole Hanshaw Marysville 32:39
21 73 Alex Chau Spanaway 36:37
22 72 Aroosh Kumar Environmental & Adventure School 38:04
23 71 Townsend Long Home School 38:39
24 70 Braedan Kearney St. Thomas 50:41
25 69 James Lopez Bremerton 82:37
  0 Lars Godo Environmental & Adventure School DNF
  0 Tyler Larsen Marysville NC 37:53
  0 Joshua Colleran St. Thomas NC 22:12

 

High School JV Girls

 

Place Points Name School Time
1 100 Megan Wong Environmental & Adventure School 32:32
2 95 Jane Wilson Environmental & Adventure School 35:25
3 92 Audrey Javadoff Woodinville-Montessori 39:05
4 90 Julia Nelson Liberty 42:57
5 89 Kaitlyn Gibson Environmental & Adventure School 43:46
6 88 Erin Hood Redmond 45:10
7 87 Emily Petry Bethel 47:16
8 86 Jessica Haldorson Everett 48:48
9 85 Brianna Koorn Oak Harbor 51:09
10 84 Erica Allen Burlington-Edison 53:34
11 83 Callie Nuttall Oak Harbor 53:47
12 82 Lacy Faughtenberry Spanaway 54:28
13 81 Gabriella Tanner Bethel 64:35
14 80 Abigail Rosencrans Oak Harbor 66:55
15 79 Jamie Clements Bethel 71:17
16 78 Kilee Warren Burlington-Edison 77:37
17 77 Claire Trop Lakeside 78:59
18 76 Cheyenne Dahm Bethel 81:34
19 75 Justine Equall Spanaway 83:55
20 74 Amanda McCarthy Curtis 84:43
21 73 Vernadette Lapena Curtis 84:52
22 72 Teagan Mason Burlington-Edison 87:17
23 71 Janine Donnelly Burlington-Edison 87:49
24 70 Marianne Adiceam Bremerton 89:04
25 69 Abrianna Tanner Bethel 98:39
26 68 Tami Smith Everett 105:47
  0 Maggie Karl Everett DNF
  0 Carlee Leggett Everett DNF
  0 Yolibeth Borgas Curtis DNF
  0 Danyelle Dauge Everett DNF

 

High School JV Boys - North

 

Place Points Name School Time
1 100 Wayan Christoffersen The Bush School 22:50
2 95 Kai Mihata Overlake 25:16
3 92 Joe Gilham Oak Harbor 25:23
4 90 James Wedgwood Lakeside 26:03
5 89 JJ Abides Oak Harbor 26:23
6 88 Austin Hauter Oak Harbor 27:38
7 87 John Thomas Marysville 28:04
8 86 Kelly Holt Oak Harbor 29:30
9 85 Omar Barnes The Center School 30:12
10 84 Chris Garcia Oak Harbor 30:38
11 83 James Ueland Marysville 30:52
12 82 Gregory Moore Oak Harbor 31:09
13 81 Nick Whitley Oak Harbor 31:50
14 80 John Wade Burlington-Edison 32:19
15 79 James Dagger Oak Harbor 33:51
16 78 William Dorcy Burlington-Edison 34:07
17 77 Logan Lawhon Oak Harbor 34:12
18 76 Daniel Seroussi Lakeside 36:31
19 75 James Leigh Arlington 37:23
20 74 Joseph Jackson Everett 39:16
21 73 Jonathan Teachworth Everett 41:11
22 72 Josiah Norton Burlington-Edison 41:29
23 71 Jerry Mitchell Burlington-Edison 42:26
24 70 David Clark Oak Harbor 42:31
25 69 Alexander Hartley Oak Harbor 43:26
26 68 Josh Winter Burlington-Edison 44:32
27 67 Isaac Chwojko-Frank Juanita 44:56
28 66 Dakota Gorder Juanita 45:15
29 65 Justin Cress Oak Harbor 45:22
30 64 Nicholas Munday Arlington 49:30
31 63 Blake Hansen Burlington-Edison 49:55
32 62 Daniel Clark Oak Harbor 56:32
33 61 Ben Roberts Tesla STEM school 56:55
34 60 Brian Arboleda Everett 62:25
35 59 Connor Pote Everett 72:28
36 58 Brock Diehl Everett 88:19
37 57 Christopher Brooks Oak Harbor 98:45
  0 Issac Ramos Burlington-Edison DNF
  0 Cameron Crawford Garfield DNF
  0 Jake Hucko Oak Harbor MSP
  0 Zachary Gallagher Burlington-Edison DNF
  0 Bryce Voegele Everett OVT
  0 Joshua Rice Everett DNF

 

High School JV Boys - South

 

Place Points Name School Time
1 100 Connor Browne Tahoma 37:12
2 95 Andrew Lovre Tahoma 37:42
3 92 Christian Albright Bethel 37:47
4 90 Spencer Kovacs Tahoma 39:26
5 89 Collin Poindexter Curtis 40:39
6 88 Matthew Simmons Tahoma 41:13
7 87 Josh Bergman Bremerton 41:51
8 86 Kyle Sherick Tahoma 42:22
9 85 Andrew Bruneel Tahoma 42:26
10 84 Trevor Skinner Hazen 44:54
11 83 Allister Beck Bethel 45:14
12 82 Dravyn Conover Spanaway 48:22
13 81 Andrew Shelley Bremerton 48:31
14 80 Cameron Tweedy Science & Math Institute 49:46
15 79 Benjamin Corder Hazen 51:19
16 78 Ryan Lee Bethel 52:54
17 77 Joshua Murdock Bethel 52:59
18 76 Alexander Soderstrom Spanaway 53:47
19 75 Dmitri Campbell Curtis 54:37
20 74 Tristan Deck Spanaway 56:22
21 73 Hayden Grimmett Curtis 56:46
22 72 Henry Kombol Tahoma 60:22
23 71 Jonathan Palko South Kitsap 67:40
24 70 Taylor Roberts Curtis 67:59
25 69 Christian Rose South Kitsap 73:31
26 68 Donavan Henderson Spanaway 74:44
27 67 Kortlin Beck Bethel 77:35
28 66 Steven Champeau South Kitsap 82:23
29 65 Tate Lessman Curtis 83:34
30 64 Samuel McLane Spanaway 86:26
31 63 John Yi Curtis 90:08
32 62 Joshua Coverdell Spanaway 90:55
33 61 Austin Lehman Bethel 92:06
34 60 Gabriel Lizama Spanaway 107:31
35 59 Ryan Braillard Spanaway 113:57
  0 Sean James Bremerton OVT
  0 Connor Massie Bremerton DNF

 

 

High School Varsity Girls

 

Place Points Name School Time
1 100 Tyra Christopherson Liberty 31:43
2 95 Erika Anderson Juanita 38:16
3 92 Charlotte Lee Kamiak 43:17
4 90 Claire Perry Redmond 44:27
5 89 April Hopcroft Inglemoor 45:08
6 88 Emily Geyman Lakeside 46:11
7 87 Caroline Sandbo Burlington-Edison 46:19
8 86 Laurel Glatzmayer Chief Sealth 46:20
9 85 Naomi Klinge Newport 50:24
10 84 Ivy MacDuff Woodinville-Montessori 52:33
11 83 Linnea Walsh Lake Washington 53:41
12 82 Alejandra Careaga Spanaway 57:13
13 81 Sierra Morales Spanaway 58:49
14 80 Riley Monthy Science & Math Institute 63:36
15 79 Auralie Quichocho Bethel 64:11
16 78 Claire Jacobsen Juanita 65:51
17 77 Siri Christopherson Liberty 79:38
18 76 Katherine Fry Chief Sealth 82:50
  0 Dhalia Morales Spanaway DNF

 

High School Varsity Boys

 

Place Points Name School Time
1 100 Caleb Peek Oak Harbor 30:32
2 95 Jordan Olson Finn Hill Middle School 32:35
3 92 Logan Warriner Redmond 34:40
4 90 Curtis Anderson Finn Hill Middle School 37:33
5 89 Caleb Braaten Marysville 39:26
6 88 Kyle Bretherton Lakeside 40:18
7 87 Ayden Pierce Curtis 40:29
8 86 Trevor Feinberg Oak Harbor 44:17
9 85 Drew Feucht Bishop Blanchet 44:26
10 84 Alex Epperson Bethel 44:36
11 83 Alex Taylor Curtis 44:44
12 82 David Vaisar Hazen 45:18
13 81 Justin Higgins Curtis 45:21
14 80 Jaremi Koivu Bethel 47:40
15 79 Alexander Roche Lakeside 47:50
16 78 Cole Benton Redmond 48:14
17 77 Teofrancis Torres Oak Harbor 48:50
18 76 Austin Cudney Curtis 49:56
19 75 Garrett Smith Curtis 52:12
20 74 Michael LaBlanc Liberty 53:05
21 73 Bradley Davis Tahoma 53:59
22 72 Alexander Gentry Burlington-Edison 55:52
23 71 Chris Hickox Burlington-Edison 56:02
24 70 Nathen Flynn Marysville 59:21
25 69 Johnny Tanner Bethel 59:54
26 68 Kevin Dillard Bethel 62:09
27 67 Byran Harrison Burlington-Edison 64:00
28 66 David Wickman Bethel 66:27
29 65 Andrew Mason Tahoma 69:17
30 64 Nick Carter Liberty 74:22
31 63 Brandon Tungsvik Spanaway 76:09
32 62 Ricky Cassube Spanaway 89:52
33 61 Steve Roberts Tesla STEM school 98:36
  0 Nathan Klinge Newport DNF