Individual: WIOL #3, Ft. Steilacoom Park (Dec 6, 2014)

Results posted Dec 7, 2014. Updated Dec 12.
Any errors? Please notify the WIOL Director.

Jump to:

Elementary Boys         High School JV Girls                     High School Varsity Girls
Middle School Girls      High School JV Boys - North         High School Varsity Boys
Middle School Boys     High School JV Boys - South

Back to Season Schedule page

For a control-by-control view:

WinSplits     RouteGadget     How to use RouteGadget

 

Elementary School Girls

 

Place Points Name School Time
1 100 Ariana Olson Sandburg Elementary 12:24
2 95 Kylie Osborne Woodinville-Montessori 18:21
3 92 Diane Clements Camas Prairie Elementary 20:19
4 90 Malia Jeannotte Hazel Wolf K-8 26:17
5 89 Meera Kohli Woodinville-Montessori 29:51
6 88 Alexandra Lanphear Shadow Lake Elementary 33:08

 

Elementary School Boys

 

Place Points Name School Time
1 100 Elias Lopez Dalla Nora St. Thomas 11:06
2 95 Nicholas Javadoff Woodinville-Montessori 14:05
3 92 Larson Buchholz Meridian Park Elementary 17:05
4 90 Fabio Vargas Shadow Lake Elementary 18:25
5 89 Jack Bruneel Glacier Park 19:35
6 88 Joshua Colleran St. Thomas 20:06
7 87 Benjamin Brady Shadow Lake Elementary 22:04
8 86 Charlie Dewar Shadow Lake Elementary 22:55
9 85 Marcus Yeung St. Thomas 23:07
10 84 Nicholas Fowler St. Thomas 25:38
11 83 David Barkman St. Thomas 29:00
12 82 Zachary Allott Elk Plain Elementary 32:53
13 81 Luke Menzie Shadow Lake Elementary 35:03
14 80 Andrew Fowler St. Thomas 38:32
15 79 Andres Vargas Lake Wilderness Elementary 38:54
16 78 Hank Menzie Lake Wilderness Elementary 43:58
17 77 Jack McGlinn St. Thomas 68:32
18 76 Carson Edgington Elk Plain Elementary 73:31
  0 David Rogers Artondale Elementary DNF
  0 Mason Pacquette Elk Plain Elementary MSP

 

Middle School Girls

 

Place Points Name School Time
1 100 Corinne Crawford Pacific Crest Montessori 19:49
2 95 Zoe Sibthorp Woodinville-Montessori 21:40
3 92 Jessica Colleran Overlake 21:46
4 90 Taylor Sibthorp Woodinville-Montessori 28:55
5 89 Emily Feucht St. Lukes 29:57
6 88 Sophia Busch-Isaksen Environmental & Adventure School 36:37
  0 Annika Mihata Woodinville-Montessori NC 102:08

 

Middle School Boys 

 

Place Points Name School Time
1 100 Sebastian Alfonso St. Thomas 12:48
2 95 Oliver Hopcroft Environmental & Adventure School 14:14
3 92 Niels Christoffersen St. Thomas 15:33
4 90 Jacob Krogh Bethel 15:34
5 89 Bryce Coble Finn Hill Middle School 16:55
6 88 Tommy Sturgeon Environmental & Adventure School 17:08
7 87 Victor Javadoff Woodinville-Montessori 18:06
8 86 Ethan Fowler St. Thomas 18:38
9 85 Spencer Osborne Finn Hill Middle School 19:43
10 84 Ciaran O'Connor Environmental & Adventure School 20:13
11 83 Lars Godo Environmental & Adventure School 20:50
12 82 Matthew Epperson Cougar Mountain Middle School 22:32
13 81 Alex Chau Spanaway 23:08
14 80 Robert Long Bethel 23:18
15 79 Michael Anker Finn Hill Middle School 24:58
16 78 Kevin Rogers Artondale Elementary 25:22
17 77 Hunter Antanavage Spanaway 25:30
18 76 Tristan Colledge St. Thomas 26:28
19 75 Logan VanWyk Finn Hill Middle School 26:55
20 74 Alex Klimecky Environmental & Adventure School 29:12
21 73 Braedan Kearney St. Thomas 29:16
22 72 Emmett Barnes Eckstein Middle School 29:27
23 71 Oliver Rose Environmental & Adventure School 40:23
24 70 Cole Hanshaw Marysville 43:36
25 69 James Lopez Bremerton 92:19
26 68 Robert Langdon South Kitsap 116:21
  0 Samuel Johnson Spanaway MSP
  0 Steven Champeau South Kitsap MSP

 

High School JV Girls

 

Place Points Name School Time
1 100 Audrey Javadoff Woodinville-Montessori 29:18
2 95 Jane Wilson Environmental & Adventure School 30:28
3 92 Megan Wong Environmental & Adventure School 32:01
4 90 Janine Donnelly Burlington-Edison 34:44
5 89 Emily Petry Bethel 35:27
6 88 Julia Nelson Liberty 35:53
7 87 Madison Forsmann Redmond 36:39
8 86 Kaitlyn Gibson Environmental & Adventure School 36:48
9 85 Jessica Haldorson Everett 37:47
10 84 Carlyn Schmidgall Liberty 38:17
11 83 Gabriella Tanner Bethel 38:52
12 82 Brianna Koorn Oak Harbor 45:07
13 81 Justine Equall Spanaway 45:08
14 80 Cheyenne Dahm Bethel 47:32
15 79 Erica Allen Burlington-Edison 47:33
16 78 Amanda McCarthy Curtis 48:56
17 77 Jamie Clements Bethel 57:56
18 76 Kilee Warren Burlington-Edison 59:25
19 75 Callie Nuttall Oak Harbor 59:28
20 74 Natalie Schuldt Oak Harbor 60:01
21 73 Jianaye Julien Arlington 64:31
22 72 Cherie Gerson Everett 65:49
23 71 Jade Brown Bethel 66:26
24 70 Tami Smith Everett 66:30
25 69 Maggie Karl Everett 86:00
26 68 Marianne Adiceam Bremerton 104:10
  0 Melissa Cook Marysville DNF
  0 Kimberly Weaver Burlington-Edison NC 99:53

 

High School JV Boys - North

 

Place Points Name School Time
1 100 Austin Hauter Oak Harbor 23:36
2 95 Cameron Crawford Garfield 24:53
3 92 Dylan Tom Lakeside 26:10
4 90 Omar Barnes The Center School 26:16
5 89 Wayan Christoffersen The Bush School 26:48
6 88 Brandon Soh Juanita 26:58
7 87 James Wedgwood Lakeside 27:39
8 86 William Dorcy Burlington-Edison 28:17
9 85 Joe Gilham Oak Harbor 29:42
10 84 Alexander Hartley Oak Harbor 30:46
11 83 Kai Mihata Overlake 31:26
12 82 Kelly Holt Oak Harbor 34:36
13 81 Gregory Moore Oak Harbor 34:39
14 80 James Leigh Arlington 36:08
15 79 Dakota Gorder Juanita 37:40
16 78 William Rosenburg Burlington-Edison 38:43
17 77 Joseph Jackson Everett 38:53
18 76 John Thomas Marysville 39:21
19 75 Josh Winter Burlington-Edison 40:16
20 74 Mark Welch Oak Harbor 40:52
21 73 Isaac Chwojko-Frank Juanita 40:57
22 72 John Wade Burlington-Edison 41:20
23 71 Jake Hucko Oak Harbor 41:36
24 70 Jonathan Panichi Everett 41:42
25 69 Justin Cress Oak Harbor 42:19
26 68 Brian Arboleda Everett 44:23
27 67 Jerry Mitchell Burlington-Edison 46:02
28 66 Logan Lawhon Oak Harbor 46:37
29 65 Daniel Clark Oak Harbor 47:31
30 64 Nick Whitley Oak Harbor 47:51
31 63 Daniel Seroussi Lakeside 49:33
32 62 Nicholas Munday Arlington 59:13
33 61 Issac Ramos Burlington-Edison 67:51
34 60 Blake Hansen Burlington-Edison 99:42
  0 Alexander Fish Everett MSP
  0 Eric Hunter Burlington-Edison MSP
  0 Chris Garcia Oak Harbor DNF
  0 Bryce Voegele Everett DNF

 

High School JV Boys - South

 

Place Points Name School Time
1 100 Kyle Sherick Tahoma 18:33
2 95 Connor Browne Tahoma 20:17
3 92 Christian Albright Bethel 24:11
4 90 Andrew Bruneel Tahoma 24:27
5 89 Spencer Kovacs Tahoma 25:28
6 88 Matthew Simmons Tahoma 25:52
7 87 Andrew Lovre Tahoma 25:55
8 86 Tristan Deck Spanaway 26:12
9 85 Kortlin Beck Bethel 28:20
10 84 Allister Beck Bethel 28:39
11 83 Josh Bergman Bremerton 29:16
12 82 Henry Kombol Tahoma 30:15
13 81 Alexander Soderstrom Spanaway 31:08
14 80 Andrew Shelley Bremerton 31:43
15 79 Austin Lehman Bethel 32:37
16 78 Ryan Lee Bethel 34:39
17 77 Dravyn Conover Spanaway 34:49
18 76 Samuel McLane Spanaway 35:37
19 75 Gabriel Lizama Spanaway 35:38
20 74 Logan Kerschner Spanaway 36:34
21 73 Kyle Newton Tahoma 37:27
22 72 Ty Hammerstrom Tahoma 38:19
23 71 Cameron Tweedy Science & Math Institute 39:25
24 70 Corbin VanderVelden Spanaway 39:53
25 69 Connor Massie Bremerton 43:30
26 68 Mathew Brash Bremerton 45:04
27 67 Hayden Grimmett Curtis 45:06
28 66 Gabriel Alexander Bremerton 45:53
29 65 Donavan Henderson Spanaway 47:12
30 64 Sean James Bremerton 48:43
31 63 Ryan Braillard Spanaway 48:52
32 62 Jonathan Palko South Kitsap 57:27
33 61 Trent Carter Liberty 58:25
34 60 Joshua Coverdell Spanaway 65:59
  0 Christian Rose South Kitsap DNF

 

High School Varsity Girls

 

Place Points Name School Time
1 100 Erika Anderson Juanita 31:00
2 95 Tyra Christopherson Liberty 31:13
3 92 April Hopcroft Inglemoor 34:22
4 90 Charlotte Lee Kamiak 35:16
5 89 Emily Geyman Lakeside 36:13
6 88 Siri Christopherson Liberty 36:38
7 87 Caroline Sandbo Burlington-Edison 37:13
8 86 Laurel Glatzmayer Chief Sealth 38:25
9 85 Ivy MacDuff Woodinville-Montessori 45:20
10 84 Auralie Quichocho Bethel 50:34
11 83 Alejandra Careaga Spanaway 51:07
12 82 Linnea Walsh Lake Washington 51:25
13 81 Sierra Morales Spanaway 52:46
14 80 Dhalia Morales Spanaway 54:22
15 79 Katherine Fry Chief Sealth 56:50

 

High School Varsity Boys

 

Place Points Name School Time
1 100 Scott Funston Tahoma 30:14
2 95 Jordan Olson Finn Hill Middle School 30:16
3 92 Kyle Bretherton Lakeside 31:16
4 90 Curtis Anderson Finn Hill Middle School 31:55
5 89 Logan Warriner Redmond 32:01
6 88 Ayden Pierce Curtis 32:02
7 87 Jonah Joughin Lake Washington 34:24
8 86 Teofrancis Torres Oak Harbor 35:33
9 85 Aidan Gold Early Entrance UW 36:44
10 84 Justin Higgins Curtis 37:13
11 83 Drew Feucht Bishop Blanchet 38:48
12 82 Nathen Flynn Marysville 40:05
13 81 Andrew Mason Tahoma 40:51
14 80 Ricky Cassube Spanaway 41:23
15 79 Caleb Peek Oak Harbor 42:04
16 78 Bradley Davis Tahoma 43:36
17 77 Trevor Feinberg Oak Harbor 43:37
18 76 Dutton Crowley North Kitsap 45:18
19 75 Jaremi Koivu Bethel 45:23
20 74 Nicholas Freeman Spanaway 46:26
21 73 David Vaisar Hazen 46:59
22 72 David Wickman Bethel 47:38
23 71 Austin Cudney Curtis 48:35
24 70 Kevin Dillard Bethel 50:51
25 69 Nathan Klinge Newport 50:59
26 68 Ethan Baker Burlington-Edison 51:23
27 67 Brandon Tungsvik Spanaway 51:53
28 66 Ryan Butler Spanaway 52:08
29 65 Chris Hickox Burlington-Edison 52:42
30 64 Miles Cobb Lakeside 53:07
30 64 Alex Epperson Bethel 53:07
32 62 Byran Harrison Burlington-Edison 55:27
33 61 Alex Taylor Curtis 63:49
34 60 Alexander Gentry Burlington-Edison 64:00
35 59 Nick Carter Liberty 64:34
36 58 Ben Biggers Lake Washington 71:36