Teams: WIOL #2, Dash Point State Park (Nov 15, 2014)

Results, revised in JV Boys South, reposted Nov 30, 2014. (6:14 PM) 
Any errors? Please notify the WIOL Director.

Have questions about team scoring? Please see WIOL rules.

Have you compared your team's route choices? See the choices others made on RouteGadget.

Back to 2014-15 Season Page.

Middle School     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
275 Woodinville-Montessori 5 5 100%
271 St. Thomas 8 6 75%
267 Environmental & Adventure School 7 6 86%
263 Finn Hill Middle School 3 3 100%
231 Spanaway 3 3 100%
185 Bethel 2 2 100%
100 Overlake 1 1 100%
89 Pacific Crest Montessori 1 1 100%
86 Cougar Mountain Middle School 1 1 100%
78 Artondale Elementary 1 1 100%
75 Eckstein Middle School 1 1 100%
74 Marysville 3 1 33%
71 Home School 1 1 100%
69 Bremerton 1 1 100%

 

High School JV Girls     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
284 Environmental & Adventure School 3 3 100%
248 Oak Harbor 3 3 100%
247 Bethel 5 5 100%
234 Burlington-Edison 4 4 100%
157 Spanaway 2 2 100%
154 Everett 5 2 40%
147 Curtis 3 2 67%
92 Woodinville-Montessori 1 1 100%
90 Liberty 1 1 100%
88 Redmond 1 1 100%
77 Lakeside 1 1 100%
70 Bremerton 1 1 100%

 

High School JV Boys - North     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
269 Oak Harbor 15 14 93%
230 Burlington-Edison 8 6 75%
207 Everett 7 5 71%
170 Marysville 2 2 100%
166 Lakeside 2 2 100%
139 Arlington 2 2 100%
133 Juanita 2 2 100%
100 The Bush School 1 1 100%
95 Overlake 1 1 100%
85 The Center School 1 1 100%
61 Tesla STEM school 1 1 100%

 

High School JV Boys - South     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
285 Tahoma 7 7 100%
253 Bethel 6 6 100%
237 Curtis 6 6 100%
232 Spanaway 8 8 100%
206 South Kitsap 3 3 100%
168 Bremerton 4 2 50%
163 Hazen 2 2 100%
80 Science & Math Institute 1 1 100%

 

High School Varsity Girls      Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
177 Liberty 2 2 100%
173 Juanita 2 2 100%
163 Spanaway 3 2 67%
162 Chief Sealth 2 2 100%
92 Kamiak 1 1 100%
90 Redmond 1 1 100%
89 Inglemoor 1 1 100%
88 Lakeside 1 1 100%
87 Burlington-Edison 1 1 100%
85 Newport 1 1 100%
84 Woodinville-Montessori 1 1 100%
83 Lake Washington 1 1 100%
80 Science & Math Institute 1 1 100%
79 Bethel 1 1 100%

 

High School Varsity Boys      Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
263 Oak Harbor 3 3 100%
251 Curtis 5 5 100%
233 Bethel 5 5 100%
210 Burlington-Edison 3 3 100%
185 Finn Hill Middle School 2 2 100%
170 Redmond 2 2 100%
167 Lakeside 2 2 100%
159 Marysville 2 2 100%
138 Tahoma 2 2 100%
138 Liberty 2 2 100%
125 Spanaway 2 2 100%
85 Bishop Blanchet 1 1 100%
82 Hazen 1 1 100%
61 Tesla STEM school 1 1 100%

 

 


 TEAM DETAILS

Middle School

Place Points Name School
       
2 95 Taylor Sibthorp Woodinville-Montessori
3 92 Zoe Sibthorp Woodinville-Montessori
6 88 Victor Javadoff Woodinville-Montessori
  275    
       
1 100 Sebastian Alfonso St. Thomas
8 86 Olivia Worzel St. Thomas
9 85 Tristan Colledge St. Thomas
  271    
       
3 92 Tommy Sturgeon Environmental & Adventure School
6 88 Sophia Busch-Isaksen Environmental & Adventure School
7 87 Oliver Rose Environmental & Adventure School
  267    
       
4 90 Michael Anker Finn Hill Middle School
5 89 Spencer Osborne Finn Hill Middle School
10 84 Bryce Coble Finn Hill Middle School
  263    
       
12 82 Hunter Antanavage Spanaway
18 76 Samuel Johnson Spanaway
21 73 Alex Chau Spanaway
  231    
       
2 95 Jacob Krogh Bethel
4 90 Sessi Allott Bethel
  185    
       
1 100 Jessica Colleran Overlake
  100    
       
5 89 Corinne Crawford Pacific Crest Montessori
  89    
       
8 86 Matthew Epperson Cougar Mountain Middle School
  86    
       
16 78 Kevin Rogers Artondale Elementary
  78    
       
19 75 Emmett Barnes Eckstein Middle School
  75    
       
20 74 Cole Hanshaw Marysville
  74    
       
23 71 Townsend Long Home School
  71    
       
25 69 James Lopez Bremerton
  69    

 

High School JV Girls

Place Points Name School
       
1 100 Megan Wong Environmental & Adventure School
2 95 Jane Wilson Environmental & Adventure School
5 89 Kaitlyn Gibson Environmental & Adventure School
  284    
       
9 85 Brianna Koorn Oak Harbor
11 83 Callie Nuttall Oak Harbor
14 80 Abigail Rosencrans Oak Harbor
  248    
       
7 87 Emily Petry Bethel
13 81 Gabriella Tanner Bethel
15 79 Jamie Clements Bethel
  247    
       
10 84 Erica Allen Burlington-Edison
16 78 Kilee Warren Burlington-Edison
22 72 Teagan Mason Burlington-Edison
  234    
       
12 82 Lacy Faughtenberry Spanaway
19 75 Justine Equall Spanaway
  157    
       
8 86 Jessica Haldorson Everett
26 68 Tami Smith Everett
  154    
       
20 74 Amanda McCarthy Curtis
21 73 Vernadette Lapena Curtis
  147    
       
3 92 Audrey Javadoff Woodinville-Montessori
  92    
       
4 90 Julia Nelson Liberty
  90    
       
6 88 Erin Hood Redmond
  88    
       
17 77 Claire Trop Lakeside
  77    
       
24 70 Marianne Adiceam Bremerton
  70    

 

High School JV Boys - North

Place Points Name School
       
3 92 Joe Gilham Oak Harbor
5 89 JJ Abides Oak Harbor
6 88 Austin Hauter Oak Harbor
  269    
       
14 80 John Wade Burlington-Edison
16 78 William Dorcy Burlington-Edison
22 72 Josiah Norton Burlington-Edison
  230    
       
20 74 Joseph Jackson Everett
21 73 Jonathan Teachworth Everett
34 60 Brian Arboleda Everett
  207    
       
7 87 John Thomas Marysville
11 83 James Ueland Marysville
  170    
       
4 90 James Wedgwood Lakeside
18 76 Daniel Seroussi Lakeside
  166    
       
19 75 James Leigh Arlington
30 64 Nicholas Munday Arlington
  139    
       
27 67 Isaac Chwojko-Frank Juanita
28 66 Dakota Gorder Juanita
  133    
       
1 100 Wayan Christoffersen The Bush School
  100    
       
2 95 Kai Mihata Overlake
  95    
       
9 85 Omar Barnes The Center School
  85    
       
33 61 Ben Roberts Tesla STEM school
  61    

 

High School JV Boys - South

Place Points Name School
       
1 100 Connor Browne Tahoma
2 95 Andrew Lovre Tahoma
4 90 Spencer Kovacs Tahoma
  285    
       
3 92 Christian Albright Bethel
11 83 Allister Beck Bethel
16 78 Ryan Lee Bethel
  253    
       
5 89 Collin Poindexter Curtis
19 75 Dmitri Campbell Curtis
21 73 Hayden Grimmett Curtis
  237    
       
12 82 Dravyn Conover Spanaway
18 76 Alexander Soderstrom Spanaway
20 74 Tristan Deck Spanaway
  232    
       
23 71 Jonathan Palko South Kitsap
25 69 Christian Rose South Kitsap
28 66 Steven Champeau South Kitsap
  206    
       
7 87 Josh Bergman Bremerton
13 81 Andrew Shelley Bremerton
  168    
       
10 84 Trevor Skinner Hazen
15 79 Benjamin Corder Hazen
  163    
       
14 80 Cameron Tweedy Science & Math Institute
  80    

 

High School Varsity Girls

Place Points Name School
       
1 100 Tyra Christopherson Liberty
17 77 Siri Christopherson Liberty
  177    
       
2 95 Erika Anderson Juanita
16 78 Claire Jacobsen Juanita
  173    
       
12 82 Alejandra Careaga Spanaway
13 81 Sierra Morales Spanaway
  163    
       
8 86 Laurel Glatzmayer Chief Sealth
18 76 Katherine Fry Chief Sealth
  162    
       
3 92 Charlotte Lee Kamiak
  92    
       
4 90 Claire Perry Redmond
  90    
       
5 89 April Hopcroft Inglemoor
  89    
       
6 88 Emily Geyman Lakeside
  88    
       
7 87 Caroline Sandbo Burlington-Edison
  87    
       
9 85 Naomi Klinge Newport
  85    
       
10 84 Ivy MacDuff Woodinville-Montessori
  84    
       
11 83 Linnea Walsh Lake Washington
  83    
       
14 80 Riley Monthy Science & Math Institute
  80    
       
15 79 Auralie Quichocho Bethel
  79    

 

High School Varsity Boys

Place Points Name School
       
1 100 Caleb Peek Oak Harbor
8 86 Trevor Feinberg Oak Harbor
17 77 Teofrancis Torres Oak Harbor
  263    
       
7 87 Ayden Pierce Curtis
11 83 Alex Taylor Curtis
13 81 Justin Higgins Curtis
  251    
       
10 84 Alex Epperson Bethel
14 80 Jaremi Koivu Bethel
25 69 Johnny Tanner Bethel
  233    
       
22 72 Alexander Gentry Burlington-Edison
23 71 Chris Hickox Burlington-Edison
27 67 Byran Harrison Burlington-Edison
  210    
       
2 95 Jordan Olson Finn Hill Middle School
4 90 Curtis Anderson Finn Hill Middle School
  185    
       
3 92 Logan Warriner Redmond
16 78 Cole Benton Redmond
  170    
       
6 88 Kyle Bretherton Lakeside
15 79 Alexander Roche Lakeside
  167    
       
5 89 Caleb Braaten Marysville
24 70 Nathen Flynn Marysville
  159    
       
21 73 Bradley Davis Tahoma
29 65 Andrew Mason Tahoma
  138    
       
20 74 Michael LaBlanc Liberty
30 64 Nick Carter Liberty
  138    
       
31 63 Brandon Tungsvik Spanaway
32 62 Ricky Cassube Spanaway
  125    
       
9 85 Drew Feucht Bishop Blanchet
  85    
       
12 82 David Vaisar Hazen
  82    
       
33 61 Steve Roberts Tesla STEM school
  61