Teams: WIOL #2, Ft. Steilacoom Park (Nov 16, 2013)

Preliminary results updated November 18. Any errors? Please let the WIOL Director know.

Have questions about team scoring? Please see WIOL rules.

Have you compared your team's route choices? See the choices others made on RouteGadget.

WIOL Director's note: This is already showing signs of an amazing season at Middle School. Check out the point spread among the four leading teams!

Middle School     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
271 Environ. & Adventure School 17 17 100%
270 Woodinville-Montessori 4 4 100%
269 Tahoma Junior High 4 4 100%
268 St. Thomas 9 9 100%
245 Finn Hill Middle School 4 3 75%
241 Bethel 6 5 83%
227 Spanaway 3 3 100%
151 Cougar Mountain Middle School 2 2 100%
100 Pacific Crest Montessori 1 1 100%
88 St. Lukes 1 1 100%
82 Marysville 1 1 100%

 

High School JV Girls     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
256 Spanaway 4 4 100%
240 Lakeside 3 3 100%
235 Bethel 6 4 67%
166 Inglemoor 2 2 100%
149 Bremerton 3 2 67%
100 Liberty 2 1 50%
95 Lake Washington 1 1 100%
92 Eastside Preparatory 1 1 100%
90 St. Thomas 1 1 100%
88 Redmond 2 1 50%
81 Science & Math Institute 1 1 100%
78 Oak Harbor 1 1 100%

 

High School JV Boys - North     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
268 Marysville 4 3 75%
245 Lakeside 6 6 100%
241 Oak Harbor 10 6 60%
220 STEM School LWSD 3 3 100%
176 Inglemoor 2 2 100%
92 Finn Hill Middle School 1 1 100%
90 Hamilton International MS 1 1 100%
89 Bishop Blanchet 1 1 100%
87 Redmond 2 1 50%
82 Garfield 1 1 100%
77 Glacier Peak 1 1 100%
73 Roosevelt 1 1 100%

 

High School JV Boys - South     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
287 Tahoma Junior High 8 8 100%
249 South Kitsap 3 3 100%
236 Spanaway 9 6 67%
220 Bremerton 5 5 100%
160 Science & Math Institute 2 2 100%
149 Curtis 2 2 100%
86 Washington Virtual Academy 1 1 100%
72 Liberty 1 1 100%
65 Bethel 3 1 33%

High School Varsity Girls      Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
269 North Kitsap 3 3 100%
255 Lakeside 3 3 100%
170 Chief Sealth 2 2 100%
95 Juanita 1 1 100%
92 Kamiak 1 1 100%
90 Woodinville-Montessori 1 1 100%
88 Redmond 1 1 100%
83 Oak Harbor 1 1 100%
80 Bethel 1 1 100%

 

High School Varsity Boys      Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
254 Oak Harbor 5 5 100%
245 Lakeside 3 3 100%
241 Spanaway 5 5 100%
210 Bethel 4 3 75%
166 Curtis 2 2 100%
144 Liberty 2 2 100%
100 Gig Harbor 1 1 100%
90 Inglemoor 1 1 100%
89 Lake Washington 2 1 50%
87 Redmond 1 1 100%
85 Early Entrance UW 1 1 100%
83 Juanita 1 1 100%
81 Marysville 1 1 100%
72 North Kitsap 1 1 100%
69 Bremerton 1 1 100%

 


 TEAM DETAILS

Middle School

Place Points Name School
       
3 92 Bryce McElfresh Environ. & Adventure School
3 92 Jane Wilson Environ. & Adventure School
7 87 Nate Pendleton Environ. & Adventure School
  271    
       
2 95 Leah Chu Woodinville-Montessori
5 89 Audrey Javadoff Woodinville-Montessori
8 86 Kai Mihata Woodinville-Montessori
  270    
       
2 95 Connor Browne Tahoma Junior High
5 89 Andrew Bruneel Tahoma Junior High
9 85 Kyle Sherick Tahoma Junior High
  269    
       
4 90 Lynnea Colledge St. Thomas
4 90 Sebastian Alfonso St. Thomas
6 88 Wayan Christoffersen St. Thomas
  268    
       
1 100 Jordan Olson Finn Hill Middle School
15 79 Michael Anker Finn Hill Middle School
28 66 Bryce Coble Finn Hill Middle School
  245    
       
10 84 Gabby Tanner Bethel
14 80 Abbie Tanner Bethel
17 77 Larauna Holden Bethel
  241    
       
13 81 Lacy Faughtenberry Spanaway
19 75 Logan Kerschner Spanaway
23 71 Corbin VanderVelden Spanaway
  227    
       
10 84 Jacob Krogh Cougar Mountain Middle School
27 67 Matthew Epperson Cougar Mountain Middle School
  151    
       
1 100 Corinne Crawford Pacific Crest Montessori
  100    
       
6 88 Emily Feucht St. Lukes
  88    
       
12 82 Alea Whorton Marysville
  82    

 

High School JV Girls

Place Points Name School
       
7 87 Jasmine Gabel Spanaway
9 85 Sierra Morales Spanaway
10 84 Alejandra Careaga Spanaway
  256    
       
5 89 Sarah Sten Lakeside
15 79 Clare Larson Lakeside
22 72 Walker Caplan Lakeside
  240    
       
12 82 Lillian Lord Bethel
17 77 Auralie Quichocho Bethel
18 76 Jamie Clements Bethel
  235    
       
8 86 Amber Rose Inglemoor
14 80 Caroline Hung Inglemoor
  166    
       
19 75 Sadrianna Criess Bremerton
20 74 Jessica Froggatt Bremerton
  149    
       
1 100 Tyra Christopherson Liberty
  100    
       
2 95 Linnea Walsh Lake Washington
  95    
       
3 92 April Hopcroft Eastside Preparatory
  92    
       
4 90 Grethe Steensgaard St. Thomas
  90    
       
6 88 Chloe Jenkins Redmond
  88    
       
13 81 Riley Monthy Science & Math Institute
  81    
       
16 78 Amanda Simpson Oak Harbor
  78    

 

High School JV Boys - North

Place Points Name School
       
2 95 Caleb Braaten Marysville
6 88 Tristan Shannon Marysville
9 85 James Uleland Marysville
  268    
       
10 84 John Randolph Lakeside
13 81 Dylan Tom Lakeside
14 80 Miles Cobb Lakeside
  245    
       
8 86 Caleb Peek Oak Harbor
11 83 Trevor Feinberg Oak Harbor
22 72 Trevon Torres Oak Harbor
  241    
       
16 78 Roberto Perlic STEM School LWSD
20 74 Steve Roberts STEM School LWSD
26 68 Ben Roberts STEM School LWSD
  220    
       
1 100 Kyle McCrohan Inglemoor
18 76 Blake Slattengren Inglemoor
  176    
       
3 92 Curtis Anderson Finn Hill Middle School
  92    
       
4 90 Omar Barnes Hamilton International MS
  90    
       
5 89 Drew Feucht Bishop Blanchet
  89    
       
7 87 Cole Benton Redmond
  87    
       
12 82 Cameron Crawford Garfield
  82    
       
17 77 Karsten Sass Glacier Peak
  77    
       
21 73 Matthew Poon Roosevelt
  73    

 

High School JV Boys - South

Place Points Name School
       
1 100 Scott Funston Tahoma Junior High
2 95 Clayne Williams Tahoma Junior High
3 92 Bradley Davis Tahoma Junior High
  287    
       
4 90 Jerry Curry South Kitsap
5 89 Jonathan Palko South Kitsap
24 70 Quinn Dewey South Kitsap
  249    
       
13 81 Stephen Ramella Spanaway
16 78 Brandon Tungsvik Spanaway
17 77 Nicholas Freeman Spanaway
  236    
       
14 80 Josh Bergman Bremerton
23 71 Mathew Brash Bremerton
25 69 Louis Trog Bremerton
  220    
       
10 84 Anthony Do Science & Math Institute
18 76 John Gallup Science & Math Institute
  160    
       
12 82 Justin Higgins Curtis
27 67 Andrew Ayton Curtis
  149    
       
8 86 Kyle Roecks Washington Virtual Academy
  86    
       
22 72 Joshua Gibbons Liberty
  72    
       
29 65 Kortlin Beck Bethel
  65    

 

High School Varsity Girls

Place Points Name School
       
1 100 Katrina Weinmann North Kitsap
7 87 Kristina Reid North Kitsap
12 82 Clara Lund North Kitsap
  269    
       
8 86 Shane Randle Lakeside
9 85 Emily Geyman Lakeside
10 84 Melissa Newbry Lakeside
  255    
       
5 89 Laurel Glatzmayer Chief Sealth
13 81 Katherine Fry Chief Sealth
  170    
       
2 95 Erika Anderson Juanita
  95    
       
3 92 Charlotte Lee Kamiak
  92    
       
4 90 Ivy MacDuff Woodinville-Montessori
  90    
       
6 88 Claire Perry Redmond
  88    
       
11 83 Richeil Ashbrook Oak Harbor
  83    
       
14 80 Hanna Petry Bethel
  80    

 

High School Varsity Boys

Place Points Name School
       
6 88 Nathaniel Richardson Oak Harbor
10 84 Carl Stacy Oak Harbor
12 82 Francisco Cacho Oak Harbor
  254    
       
2 95 Tim Randolph Lakeside
14 80 Kyle Bretherton Lakeside
24 70 Matthew Luebbers Lakeside
  245    
       
8 86 Steven McRavin Spanaway
16 78 Zachary VanderVelden Spanaway
17 77 Rowynn Trinidad Spanaway
  241    
       
15 79 Alex Epperson Bethel
28 66 Kevin Dillard Bethel
29 65 Jaremi Koivu Bethel
  210    
       
3 92 Ayden Pierce Curtis
20 74 Kyle Higgins Curtis
  166    
       
21 73 Nicholas Carter Liberty
23 71 Michael LaBlanc Liberty
  144    
       
1 100 Mathew Rogers Gig Harbor
  100    
       
4 90 Andy Seckinger Inglemoor
  90    
       
5 89 Jonah Joughin Lake Washington
  89    
       
7 87 Logan Warriner Redmond
  87    
       
9 85 Aidan Gold Early Entrance UW
  85    
       
11 83 Eli Wilson Juanita
  83    
       
13 81 Nathen Flynn Marysville
  81    
       
22 72 Dutton Polk North Kitsap
  72    
       
25 69 Christopher Brown Bremerton
  69