Teams: WIOL #3, N. SeaTac Park (Dec 7, 2013)

Results updated December 10. Any errors? Please let the WIOL Director know.

Have questions about team scoring? Please see WIOL rules.

Have you compared your team's route choices? See the choices others made on RouteGadget.

Middle School     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
284 Environ. & Adventure School 18 18 100%
272 Finn Hill Middle School 5 5 100%
266 Tahoma Junior High 4 4 100%
263 Woodinville-Montessori 3 3 100%
253 Bethel 5 5 100%
240 St. Thomas 5 5 100%
223 Cougar Mountain Middle School 3 3 100%
151 Spanaway 2 2 100%
90 Marysville 1 1 100%
89 Pacific Crest Montessori 1 1 100%
88 Tahoma Middle School 1 1 100%
74 St. Lukes 1 1 100%

 

High School JV Girls     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
281 Lakeside 5 5 100%
256 Spanaway 5 4 80%
238 Bethel 4 3 75%
169 Science & Math Institute 2 2 100%
164 Curtis 2 2 100%
95 Eastside Preparatory 1 1 100%
84 Bremerton 3 1 33%
77 Oak Harbor 1 1 100%
74 Arlington 1 1 100%

 

High School JV Boys - North     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
256 Oak Harbor 12 11 92%
252 Lakeside 5 4 80%
240 Marysville 3 3 100%
159 Redmond 2 2 100%
152 STEM School LWSD 2 2 100%
100 Finn Hill Middle School 1 1 100%
95 Inglemoor 1 1 100%
92 Bishop Blanchet 1 1 100%
84 Juanita 1 1 100%
82 Glacier Peak 1 1 100%
79 Hamilton International MS 1 1 100%
70 Arlington 2 1 50%
65 Roosevelt 1 1 100%

 

High School JV Boys - South     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
282 Tahoma Junior High 7 7 100%
249 Curtis 5 3 60%
247 Spanaway 11 8 73%
229 Bremerton 4 4 100%
211 Bethel 4 3 75%
159 South Kitsap 2 2 100%
95 Newport 1 1 100%
66 Liberty 1 1 100%

 

High School Varsity Girls      Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
181 Juanita 2 2 100%
181 North Kitsap 3 2 67%
173 Chief Sealth 2 2 100%
167 Lakeside 2 2 100%
92 Kamiak 1 1 100%
89 Lake Washington 1 1 100%
88 Bethel 1 1 100%
87 Woodinville-Montessori 1 1 100%
84 Oak Harbor 1 1 100%

 

High School Varsity Boys      Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
277 Lakeside 3 3 100%
244 Curtis 4 4 100%
239 Oak Harbor 5 5 100%
229 Spanaway 3 3 100%
223 Bethel 3 3 100%
100 Gig Harbor 1 1 100%
88 Eastlake 1 1 100%
86 Redmond 1 1 100%
84 Marysville 1 1 100%
83 North Kitsap 1 1 100%
81 Inglemoor 1 1 100%
80 Early Entrance UW 1 1 100%
76 Bremerton 1 1 100%
72 Liberty 2 1 50%

 


 TEAM DETAILS

Middle School

Place Points Name School
       
1 100 Megan Wong Environ. & Adventure School
2 95 Jane Wilson Environ. & Adventure School
5 89 Carlin Wong Environ. & Adventure School
  284    
       
1 100 Jordan Olson Finn Hill Middle School
6 88 Michael Anker Finn Hill Middle School
10 84 Bryce Coble Finn Hill Middle School
  272    
       
2 95 Kyle Sherick Tahoma Junior High
3 92 Andrew Bruneel Tahoma Junior High
15 79 Connor Browne Tahoma Junior High
  266    
       
3 92 Leah Chu Woodinville-Montessori
4 90 Kai Mihata Woodinville-Montessori
13 81 Taylor Sibthorp Woodinville-Montessori
  263    
       
8 86 Gabby Tanner Bethel
9 85 Larauna Holden Bethel
12 82 Abbie Tanner Bethel
  253    
       
11 83 Jessica Colleran St. Thomas
12 82 Isaac Hillman St. Thomas
19 75 Owen Dunagan St. Thomas
  240    
       
13 81 Nickolas Pegum Cougar Mountain Middle School
18 76 Jacob Krogh Cougar Mountain Middle School
28 66 Matthew Epperson Cougar Mountain Middle School
  223    
       
16 78 Lacy Faughtenberry Spanaway
21 73 Logan Kerschner Spanaway
  151    
       
4 90 Alea Whorton Marysville
  90    
       
5 89 Corinne Crawford Pacific Crest Montessori
  89    
       
6 88 Evelyn Williams Tahoma Middle School
  88    
       
20 74 Emily Feucht St. Lukes
  74    

 

High School JV Girls

Place Points Name School
       
1 100 Sarah Sten Lakeside
3 92 Clare Larson Lakeside
5 89 Jaclyn Verzuh Lakeside
  281    
       
4 90 Alejandra Careaga Spanaway
9 85 Dhalia Morales Spanaway
13 81 Jasmine Gabel Spanaway
  256    
       
11 83 Jamie Clements Bethel
15 79 Lillian Lord Bethel
18 76 Cheyenne Dahm Bethel
  238    
       
7 87 Riley Monthy Science & Math Institute
12 82 Elena Meyerson Science & Math Institute
  169    
       
8 86 Irina Nadong Curtis
16 78 Iris Torres Curtis
  164    
       
2 95 April Hopcroft Eastside Preparatory
  95    
       
10 84 Sadrianna Criess Bremerton
  84    
       
17 77 Amanda Simpson Oak Harbor
  77    
       
20 74 Rachel Himka Arlington
  74    

 

High School JV Boys - North

Place Points Name School
       
5 89 Caleb Peek Oak Harbor
7 87 Trevor Feinberg Oak Harbor
14 80 Trevon Torres Oak Harbor
  256    
       
8 86 John Randolph Lakeside
9 85 Philip Kiefer Lakeside
13 81 Miles Cobb Lakeside
  252    
       
4 90 Caleb Braaten Marysville
11 83 Tristan Shannon Marysville
27 67 John Thomas Marysville
  240    
       
6 88 Cole Benton Redmond
23 71 Will Maes Redmond
  159    
       
17 77 Steve Roberts STEM School LWSD
19 75 Ben Roberts STEM School LWSD
  152    
       
1 100 Curtis Anderson Finn Hill Middle School
  100    
       
2 95 Kyle McCrohan Inglemoor
  95    
       
3 92 Drew Feucht Bishop Blanchet
  92    
       
10 84 Brandon Soh Juanita
  84    
       
12 82 Karsten Sass Glacier Peak
  82    
       
15 79 Omar Barnes Hamilton International MS
  79    
       
24 70 Aiden Meiklen Arlington
  70    
       
29 65 Matthew Poon Roosevelt
  65    

 

High School JV Boys - South

Place Points Name School
       
1 100 Scott Funston Tahoma Junior High
3 92 Clayne Williams Tahoma Junior High
4 90 Bradley Davis Tahoma Junior High
  282    
       
7 87 Justin Higgins Curtis
12 82 Jacob Fontana Curtis
14 80 Matthew Lamb Curtis
  249    
       
9 85 Nicholas Freeman Spanaway
11 83 Alexander Soderstrom Spanaway
15 79 Brandon Tungsvik Spanaway
  247    
       
13 81 Keith Fife Bremerton
17 77 Josh Bergman Bremerton
23 71 Louis Trog Bremerton
  229    
       
22 72 David Wickman Bethel
24 70 Kortlin Beck Bethel
25 69 Johnny Tanner Bethel
  211    
       
8 86 Jerry Curry South Kitsap
21 73 Jonathan Palko South Kitsap
  159    
       
2 95 Nathan Klinge Newport
  95    
       
28 66 Joshua Gibbons Liberty
  66    

 

High School Varsity Girls

Place Points Name School
       
1 100 Katrina Weinmann North Kitsap
13 81 Clara Lund North Kitsap
  181    
       
2 95 Erika Anderson Juanita
8 86 Claire Jacobsen Juanita
  181    
       
4 90 Laurel Glatzmayer Chief Sealth
11 83 Katherine Fry Chief Sealth
  173    
       
9 85 Shane Randle Lakeside
12 82 Melissa Newbry Lakeside
  167    
       
3 92 Charlotte Lee Kamiak
  92    
       
5 89 Linnea Walsh Lake Washington
  89    
       
6 88 Hanna Petry Bethel
  88    
       
7 87 Ivy MacDuff Woodinville-Montessori
  87    
       
10 84 Richeil Ashbrook Oak Harbor
  84  

 

High School Varsity Boys

Place Points Name School
       
2 95 Tim Randolph Lakeside
3 92 Kyle Bretherton Lakeside
4 90 Ross Bretherton Lakeside
  277    
       
7 87 Ayden Pierce Curtis
15 79 Jeremiah Beggs Curtis
16 78 Anthony Reavis Curtis
  244    
       
5 89 Francisco Cacho Oak Harbor
17 77 Teofrancis Torres Oak Harbor
21 73 Nathaniel Richardson Oak Harbor
  239    
       
9 85 Chad Frye Spanaway
19 75 Steven McRavin Spanaway
25 69 Corey Roberson Spanaway
  229    
       
12 82 Zach Boggs Bethel
20 74 Alex Epperson Bethel
27 67 Jaremi Koivu Bethel
  223    
       
1 100 Mathew Rogers Gig Harbor
  100    
       
6 88 Ondrej Cernin Eastlake
  88    
       
8 86 Logan Warriner Redmond
  86    
       
10 84 Nathen Flynn Marysville
  84    
       
11 83 Dutton Polk North Kitsap
  83    
       
13 81 Andy Seckinger Inglemoor
  81    
       
14 80 Aidan Gold Early Entrance UW
  80    
       
18 76 Christopher Brown Bremerton
  76    
       
22 72 Nicholas Carter Liberty
  72