Teams: WIOL #4, Putney Woods (Dec 21, 2013)

Preliminary results updated Dec 23, 5:07 PM. Any errors? Please let the WIOL Director know.

Have questions about team scoring? Please see WIOL rules.

Have you compared your team's route choices? See the choices others made on RouteGadget.

How to use RouteGadget

Back to Season Schedule page          Go to Individual Results



Middle School     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
285 Environ. & Adventure School 11 11 100%
273 Woodinville-Montessori 4 4 100%
265 St. Thomas 4 4 100%
256 Finn Hill Middle School 5 5 100%
250 Bethel 5 5 100%
234 Spanaway 4 4 100%
177 Tahoma Junior High 3 2 67%
154 Cougar Mountain Middle School 2 2 100%
89 Tahoma Middle School 1 1 100%
88 Pacific Crest Montessori 1 1 100%
82 Tyee Middle School 1 1 100%
78 St. Lukes 1 1 100%
77 South Kitsap 2 1 50%

 

High School JV Girls     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
268 Spanaway 5 5 100%
259 Bethel 4 4 100%
195 Lakeside 2 2 100%
85 Oak Harbor 1 1 100%
84 Curtis 2 1 50%
83 Everett 2 1 50%

 

High School JV Boys - North     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
270 Oak Harbor 6 5 83%
267 Lakeside 7 7 100%
169 Marysville 2 2 100%
95 Bishop Blanchet 1 1 100%
90 Garfield 1 1 100%
87 Hamilton International MS 1 1 100%
83 Finn Hill Middle School 1 1 100%

 

High School JV Boys - South     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
273 Tahoma Junior High 8 8 100%
262 Curtis 9 8 89%
255 Spanaway 11 9 82%
218 Bremerton 6 4 67%
161 Bethel 3 2 67%
159 South Kitsap 2 2 100%
95 Newport 1 1 100%
79 Washington Virtual Academy 1 1 100%
73 Liberty 1 1 100%

 

High School Varsity Girls      Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
173 Chief Sealth 2 2 100%
100 North Kitsap 1 1 100%
95 Liberty 1 1 100%
92 Lakeside 1 1 100%
90 Newport 1 1 100%
89 Lake Washington 1 1 100%
87 Juanita 1 1 100%
86 Bethel 1 1 100%
84 Kamiak 1 1 100%
83 Oak Harbor 1 1 100%

 

High School Varsity Boys      Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
273 Lakeside 3 3 100%
258 Spanaway 5 4 80%
243 Oak Harbor 5 3 60%
238 Curtis 5 3 60%
236 Bethel 3 3 100%
92 Gig Harbor 1 1 100%
87 Eastlake 1 1 100%
85 Early Entrance UW 1 1 100%
82 Lake Washington 2 1 50%
81 Juanita 1 1 100%
74 Bremerton 1 1 100%
72 Liberty 1 1 100%

 


 TEAM DETAILS

Middle School

Place Points Name School
       
1 100 Megan Wong Environ. & Adventure School
2 95 Nate Pendleton Environ. & Adventure School
4 90 Jane Wilson Environ. & Adventure School
  285    
       
2 95 Audrey Javadoff Woodinville-Montessori
3 92 Kai Mihata Woodinville-Montessori
8 86 Leah Chu Woodinville-Montessori
  273    
       
3 92 Jessica Colleran St. Thomas
4 90 Wayan Christoffersen St. Thomas
11 83 Niels Christoffersen St. Thomas
  265    
       
1 100 Jordan Olson Finn Hill Middle School
13 81 Logan VanWyk Finn Hill Middle School
19 75 Bryce Coble Finn Hill Middle School
  256    
       
7 87 Gabby Tanner Bethel
11 83 Emily Petry Bethel
14 80 Abbie Tanner Bethel
  250    
       
15 79 Lacy Faughtenberry Spanaway
16 78 Jordan Logue Spanaway
17 77 Logan Kerschner Spanaway
  234    
       
5 89 Kyle Sherick Tahoma Junior High
6 88 Connor Browne Tahoma Junior High
  177    
       
10 84 Jacob Krogh Cougar Mountain Middle School
24 70 Matthew Epperson Cougar Mountain Middle School
  154    
       
5 89 Evelyn Williams Tahoma Middle School
  89    
       
6 88 Corinne Crawford Pacific Crest Montessori
  88    
       
12 82 Emma Patterson Tyee Middle School
  82    
       
16 78 Emily Feucht St. Lukes
  78    
       
17 77 Kaetlynne Henke South Kitsap
  77    

 

High School JV Girls

Place Points Name School
       
3 92 Alejandra Careaga Spanaway
5 89 Jasmine Gabel Spanaway
7 87 Sierra Morales Spanaway
  268    
       
4 90 Auralie Quichocho Bethel
6 88 Lillian Lord Bethel
13 81 Jamie Clements Bethel
  259    
       
1 100 Jaclyn Verzuh Lakeside
2 95 Fran Querdasi Lakeside
  195    
       
9 85 Amanda Simpson Oak Harbor
  85    
       
10 84 Irina Nadong Curtis
  84    
       
11 83 Madissen Allen Everett
  83    

 

High School JV Boys - North

Place Points Name School
       
1 100 Matthew McClimans Oak Harbor
6 88 Trevor Feinberg Oak Harbor
12 82 Trevon Torres Oak Harbor
  270    
       
3 92 Miles Cobb Lakeside
5 89 Philip Kiefer Lakeside
8 86 Anderson Chen Lakeside
  267    
       
9 85 John Thomas Marysville
10 84 Caleb Braaten Marysville
  169    
       
2 95 Drew Feucht Bishop Blanchet
  95    
       
4 90 Cameron Crawford Garfield
  90    
       
7 87 Omar Barnes Hamilton International MS
  87    
       
11 83 Curtis Anderson Finn Hill Middle School
  83    

 

High School JV Boys - South

Place Points Name School
       
1 100 Scott Funston Tahoma Junior High
3 92 Clayne Williams Tahoma Junior High
13 81 Bradley Davis Tahoma Junior High
  273    
       
5 89 Justin Higgins Curtis
6 88 Matthew Lamb Curtis
9 85 Alex Taylor Curtis
  262    
       
4 90 Ricky Cassube Spanaway
7 87 Ryan Butler Spanaway
16 78 Stephen Ramella Spanaway
  255    
       
14 80 Keith Fife Bremerton
20 74 Josh Bergman Bremerton
30 64 Mathew Brash Bremerton
  218    
       
8 86 Johnny Tanner Bethel
19 75 David Wickman Bethel
  161    
       
12 82 Jerry Curry South Kitsap
17 77 Stephen Pointer South Kitsap
  159    
       
2 95 Nathan Klinge Newport
  95    
       
15 79 Kyle Roecks Washington Virtual Academy
  79    
       
21 73 Joshua Gibbons Liberty
  73    

 

High School Varsity Girls

Place Points Name School
       
6 88 Laurel Glatzmayer Chief Sealth
9 85 Katherine Fry Chief Sealth
  173    
       
1 100 Katrina Weinmann North Kitsap
  100    
       
2 95 Tyra Christopherson Liberty
  95    
       
3 92 Emily Geyman Lakeside
  92    
       
4 90 Naomi Klinge Newport
  90    
       
5 89 Linnea Walsh Lake Washington
  89    
       
7 87 Claire Jacobsen Juanita
  87    
       
8 86 Hanna Petry Bethel
  86    
       
10 84 Charlotte Lee Kamiak
  84    
       
11 83 Richeil Ashbrook Oak Harbor
  83    

 

High School Varsity Boys

Place Points Name School
       
1 100 Tim Randolph Lakeside
4 90 Ross Bretherton Lakeside
11 83 Kyle Bretherton Lakeside
  273    
       
2 95 Chad Frye Spanaway
10 84 Cody Schalansky Spanaway
15 79 Zachary VanderVelden Spanaway
  258    
       
6 88 Carl Stacy Oak Harbor
14 80 Alex Berry Oak Harbor
19 75 Teofrancis Torres Oak Harbor
  243    
       
5 89 Anthony Reavis Curtis
16 78 Kyle Higgins Curtis
23 71 Austin Cudney Curtis
  238    
       
8 86 Jaremi Koivu Bethel
17 77 Alex Epperson Bethel
21 73 Kevin Dillard Bethel
  236    
       
3 92 Mathew Rogers Gig Harbor
  92    
       
7 87 Ondrej Cernin Eastlake
  87    
       
9 85 Aidan Gold Early Entrance UW
  85    
       
12 82 Jonah Joughin Lake Washington
  82    
       
13 81 Eli Wilson Juanita
  81    
       
20 74 Christopher Brown Bremerton
  74    
       
22 72 Michael LaBlanc Liberty
  72