Teams: WIOL #4, University of Washington (Dec 21, 2014)

Results posted Dec 21, 2014. (5:14 PM) 
Any errors? Please notify the WIOL Director.

Have questions about team scoring? Please see WIOL rules.

Have you compared your team's route choices? See the choices others made on RouteGadget.

Back to 2014-15 Season Page.

Middle School     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
285 Environmental & Adventure School 8 6 75%
276 Woodinville-Montessori 6 6 100%
260 St. Thomas 4 4 100%
250 Finn Hill Middle School 4 3 75%
171 Bethel 2 2 100%
151 Spanaway 2 2 100%
100 Overlake 1 1 100%
90 Pacific Crest Montessori 1 1 100%
88 St. Lukes 1 1 100%
79 Artondale Elementary 1 1 100%
77 Cougar Mountain Middle School 1 1 100%
76 Eckstein Middle School 1 1 100%
73 Marysville 1 1 100%
72 Home School 1 1 100%
71 Bremerton 1 1 100%

 

High School JV Girls     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
264 Curtis 4 4 100%
263 Environmental & Adventure School 3 3 100%
253 Bethel 4 4 100%
245 Redmond 3 3 100%
235 Burlington-Edison 3 3 100%
150 Bremerton 2 2 100%
145 Oak Harbor 2 2 100%
143 Spanaway 2 2 100%
95 Liberty 1 1 100%
85 Woodinville-Montessori 1 1 100%
80 Lakeside 1 1 100%
75 Arlington 1 1 100%

 

High School JV Boys - North     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
260 Oak Harbor 12 11 92%
223 Burlington-Edison 7 4 57%
222 Marysville 3 3 100%
174 Lakeside 2 2 100%
156 Arlington 2 2 100%
100 Overlake 1 1 100%
95 Woodinville-Montessori 1 1 100%
92 The Center School 1 1 100%
90 Garfield 1 1 100%
78 Juanita 1 1 100%
75 The Bush School 1 1 100%
66 Tesla STEM school 1 1 100%

 

High School JV Boys - South     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
274 Tahoma 9 8 89%
258 Bethel 4 4 100%
250 Bremerton 5 5 100%
244 Spanaway 8 8 100%
239 Curtis 7 7 100%
162 South Kitsap 2 2 100%
75 Liberty 1 1 100%

 

High School Varsity Girls      Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
236 Spanaway 3 3 100%
192 Liberty 2 2 100%
177 Juanita 2 2 100%
174 Lakeside 2 2 100%
164 Chief Sealth 2 2 100%
90 Inglemoor 1 1 100%
88 Burlington-Edison 1 1 100%
87 Kamiak 1 1 100%
84 Bethel 1 1 100%
83 Redmond 1 1 100%
81 Woodinville-Montessori 1 1 100%

 

High School Varsity Boys      Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
256 Oak Harbor 4 4 100%
240 Curtis 3 3 100%
230 Tahoma 3 3 100%
177 Lakeside 2 2 100%
170 Redmond 2 2 100%
156 Spanaway 2 2 100%
155 Burlington-Edison 3 2 67%
134 Bethel 2 2 100%
95 Finn Hill Middle School 1 1 100%
87 Marysville 1 1 100%
84 North Kitsap 1 1 100%
82 Lake Washington 2 1 50%
81 Bishop Blanchet 1 1 100%
74 Newport 1 1 100%
72 Early Entrance UW 1 1 100%
69 Liberty 1 1 100%
65 Tesla STEM school 1 1 100%

 

 


TEAM DETAILS

Middle School

Place Points Name School
       
1 100 Oliver Hopcroft Environmental & Adventure School
2 95 Daniel Gapper Environmental & Adventure School
4 90 Lars Godo Environmental & Adventure School
  285    
       
2 95 Taylor Sibthorp Woodinville-Montessori
3 92 Zoe Sibthorp Woodinville-Montessori
5 89 Annika Mihata Woodinville-Montessori
  276    
       
7 87 Catherine Lirtsman St. Thomas
7 87 Ethan Fowler St. Thomas
8 86 Niels Christoffersen St. Thomas
  260    
       
3 92 Michael Anker Finn Hill Middle School
14 80 Bryce Coble Finn Hill Middle School
16 78 Logan VanWyk Finn Hill Middle School
  250    
       
6 88 Robert Long Bethel
11 83 Jacob Krogh Bethel
  171    
       
12 82 Hunter Antanavage Spanaway
25 69 Alex Chau Spanaway
  151    
       
1 100 Jessica Colleran Overlake
  100    
       
4 90 Corinne Crawford Pacific Crest Montessori
  90    
       
6 88 Emily Feucht St. Lukes
  88    
       
15 79 Kevin Rogers Artondale Elementary
  79    
       
17 77 Matthew Epperson Cougar Mountain Middle School
  77    
       
18 76 Emmett Barnes Eckstein Middle School
  76    
       
21 73 Cole Hanshaw Marysville
  73    
       
22 72 Townsend Long Home School
  72    
       
23 71 James Lopez Bremerton
  71

 

High School JV Girls

 

Place Points Name School
       
3 92 Irina Nadong Curtis
5 89 Vernadette Lapena Curtis
11 83 Amanda McCarthy Curtis
  264    
       
4 90 Megan Wong Environmental & Adventure School
7 87 Kaitlyn Gibson Environmental & Adventure School
8 86 Jane Wilson Environmental & Adventure School
  263    
       
1 100 Emily Petry Bethel
12 82 Gabriella Tanner Bethel
23 71 Jamie Clements Bethel
  253    
       
6 88 Madison Forsmann Redmond
15 79 Chloe Jenkins Redmond
16 78 Erin Hood Redmond
  245    
       
10 84 Kilee Warren Burlington-Edison
17 77 Kimberly Weaver Burlington-Edison
20 74 Erica Allen Burlington-Edison
  235    
       
13 81 Sadrianna Criess Bremerton
25 69 Marianne Adiceam Bremerton
  150    
       
21 73 Callie Nuttall Oak Harbor
22 72 Abigail Rosencrans Oak Harbor
  145    
       
18 76 Lacy Faughtenberry Spanaway
27 67 Justine Equall Spanaway
  143    
       
2 95 Carlyn Schmidgall Liberty
  95    
       
9 85 Audrey Javadoff Woodinville-Montessori
  85    
       
14 80 Sarah Walker Lakeside
  80    
       
19 75 Jianaye Julien Arlington
  75

 

High School JV Boys - North

 

Place Points Name School
       
5 89 Joe Gilham Oak Harbor
7 87 Alexander Hartley Oak Harbor
10 84 Daniel Clark Oak Harbor
  260    
       
15 79 Blake Hansen Burlington-Edison
21 73 Josh Winter Burlington-Edison
23 71 John Wade Burlington-Edison
  223    
       
9 85 James Ueland Marysville
22 72 John Thomas Marysville
29 65 Tyler Larsen Marysville
  222    
       
6 88 James Wedgwood Lakeside
8 86 Dylan Tom Lakeside
  174    
       
12 82 James Leigh Arlington
20 74 Nicholas Munday Arlington
  156    
       
1 100 Kai Mihata Overlake
  100    
       
2 95 Janick Gold Woodinville-Montessori
  95    
       
3 92 Omar Barnes The Center School
  92    
       
4 90 Cameron Crawford Garfield
  90    
       
16 78 Isaac Chwojko-Frank Juanita
  78    
       
19 75 Wayan Christoffersen The Bush School
  75    
       
28 66 Ben Roberts Tesla STEM school
  66

 

 

High School JV Boys - South

 

Place Points Name School
       
2 95 Kyle Sherick Tahoma
3 92 Andrew Bruneel Tahoma
7 87 Andrew Lovre Tahoma
  274    
       
1 100 Joshua Murdock Bethel
13 81 Allister Beck Bethel
17 77 Ryan Lee Bethel
  258    
       
5 89 Josh Bergman Bremerton
11 83 Sean James Bremerton
16 78 Mathew Brash Bremerton
  250    
       
6 88 Alexander Soderstrom Spanaway
14 80 Tristan Deck Spanaway
18 76 Logan Kerschner Spanaway
  244    
       
8 86 Collin Poindexter Curtis
15 79 Jacob Fontana Curtis
20 74 Taylor Roberts Curtis
  239    
       
4 90 Jonathan Palko South Kitsap
22 72 Quinn Dewey South Kitsap
  162    
       
19 75 Patrick Czichas Liberty
  75

 

High School Varsity Girls

 

Place Points Name School
       
14 80 Alejandra Careaga Spanaway
15 79 Dhalia Morales Spanaway
17 77 Sierra Morales Spanaway
  236    
       
1 100 Tyra Christopherson Liberty
3 92 Siri Christopherson Liberty
  192    
       
2 95 Erika Anderson Juanita
12 82 Claire Jacobsen Juanita
  177    
       
5 89 Emily Geyman Lakeside
9 85 Sarah Sten Lakeside
  174    
       
8 86 Laurel Glatzmayer Chief Sealth
16 78 Katherine Fry Chief Sealth
  164    
       
4 90 April Hopcroft Inglemoor
  90    
       
6 88 Caroline Sandbo Burlington-Edison
  88    
       
7 87 Charlotte Lee Kamiak
  87    
       
10 84 Auralie Quichocho Bethel
  84    
       
11 83 Claire Perry Redmond
  83    
       
13 81 Ivy MacDuff Woodinville-Montessori
  81

 

High School Varsity Boys

 

Place Points Name School
       
1 100 Caleb Peek Oak Harbor
15 79 Trevor Feinberg Oak Harbor
17 77 JJ Abides Oak Harbor
  256    
       
5 89 Ayden Pierce Curtis
16 78 Justin Higgins Curtis
21 73 Austin Cudney Curtis
  240    
       
11 83 Scott Funston Tahoma
18 76 Andrew Mason Tahoma
23 71 Bradley Davis Tahoma
  230    
       
3 92 Kyle Bretherton Lakeside
9 85 John Randolph Lakeside
  177    
       
4 90 Logan Warriner Redmond
14 80 Cole Benton Redmond
  170    
       
8 86 Ricky Cassube Spanaway
24 70 Brandon Tungsvik Spanaway
  156    
       
6 88 Ethan Baker Burlington-Edison
27 67 Alexander Gentry Burlington-Edison
  155    
       
26 68 Jaremi Koivu Bethel
28 66 Johnny Tanner Bethel
  134    
       
2 95 Jordan Olson Finn Hill Middle School
  95    
       
7 87 Caleb Braaten Marysville
  87    
       
10 84 Dutton Crowley North Kitsap
  84    
       
12 82 Ben Biggers Lake Washington
  82    
       
13 81 Drew Feucht Bishop Blanchet
  81    
       
20 74 Nathan Klinge Newport
  74    
       
22 72 Aidan Gold Early Entrance UW
  72    
       
25 69 Michael LaBlanc Liberty
  69    
       
29 65 Steve Roberts Tesla STEM school
  65