Teams: WIOL #5, Shoreview Park (Jan 3, 2015)

Results posted Jan 5, 2014. (Revised 10:18 AM) 
Any errors? Please notify the WIOL Director.

Have questions about team scoring? Please see WIOL rules.

Have you compared your team's route choices? See the choices others made on RouteGadget.

Back to 2014-15 Season Page.

Middle School     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
279 Environmental & Adventure School 6 6 100%
277 Woodinville-Montessori 6 6 100%
261 St. Thomas 4 4 100%
255 Finn Hill Middle School 4 3 75%
167 Bethel 2 2 100%
144 Spanaway 2 2 100%
100 Pacific Crest Montessori 1 1 100%
89 St. Lukes 1 1 100%
83 Marysville 1 1 100%
81 Artondale Elementary 1 1 100%
80 Eckstein Middle School 1 1 100%
77 Home School 1 1 100%
73 Bremerton 1 1 100%

 

High School JV Girls     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
281 Environmental & Adventure School 3 3 100%
251 Bethel 3 3 100%
251 Burlington-Edison 5 4 80%
172 Curtis 3 2 67%
169 Lakeside 2 2 100%
155 Bremerton 2 2 100%
90 Woodinville-Montessori 1 1 100%
87 Redmond 1 1 100%
76 Marysville 1 1 100%
75 Oak Harbor 1 1 100%
74 South Kitsap 1 1 100%

 

High School JV Boys - North     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
277 Oak Harbor 7 6 86%
173 Juanita 2 2 100%
158 Arlington 2 2 100%
100 Overlake 1 1 100%
88 The Bush School 1 1 100%
86 Garfield 1 1 100%
83 Tesla STEM school 1 1 100%
82 Burlington-Edison 4 1 25%
81 Marysville 1 1 100%
77 Lakeside 1 1 100%

 

High School JV Boys - South     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
275 Tahoma 6 6 100%
269 Bethel 5 5 100%
250 Spanaway 6 6 100%
239 Bremerton 6 6 100%
169 South Kitsap 2 2 100%
145 Curtis 3 2 67%
143 Liberty 2 2 100%

 

High School Varsity Girls      Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
195 Liberty 2 2 100%
179 Juanita 2 2 100%
169 Lakeside 2 2 100%
165 Spanaway 2 2 100%
90 Kamiak 1 1 100%
89 Inglemoor 1 1 100%
88 Burlington-Edison 1 1 100%
86 Woodinville-Montessori 1 1 100%
81 Newport 1 1 100%

 

High School Varsity Boys      Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
269 Oak Harbor 4 4 100%
251 Tahoma 3 3 100%
220 Burlington-Edison 4 4 100%
212 Curtis 3 3 100%
152 Liberty 2 2 100%
152 Spanaway 2 2 100%
140 Bethel 2 2 100%
95 Lake Washington 1 1 100%
92 Lakeside 1 1 100%
90 Hazen 1 1 100%
89 Bishop Blanchet 1 1 100%
88 Early Entrance UW 1 1 100%
87 Redmond 1 1 100%
82 Marysville 1 1 100%
78 Newport 1 1 100%
71 Juanita 1 1 100%
68 Tesla STEM school 1 1 100%

 

 


TEAM DETAILS

Middle School

Place Points Name School
       
1 100 Tommy Sturgeon Environmental & Adventure School
4 90 Lars Godo Environmental & Adventure School
5 89 Oliver Hopcroft Environmental & Adventure School
  279    
       
2 95 Taylor Sibthorp Woodinville-Montessori
3 92 Annika Mihata Woodinville-Montessori
4 90 Zoe Sibthorp Woodinville-Montessori
  277    
       
2 95 Niels Christoffersen St. Thomas
6 88 Catherine Lirtsman St. Thomas
16 78 Tristan Colledge St. Thomas
  261    
       
7 87 Logan VanWyk Finn Hill Middle School
8 86 Spencer Osborne Finn Hill Middle School
12 82 Michael Anker Finn Hill Middle School
  255    
       
3 92 Jacob Krogh Bethel
19 75 Robert Long Bethel
  167    
       
20 74 Hunter Antanavage Spanaway
24 70 Alex Chau Spanaway
  144    
       
1 100 Corinne Crawford Pacific Crest Montessori
  100    
       
5 89 Emily Feucht St. Lukes
  89    
       
11 83 Cole Hanshaw Marysville
  83    
       
13 81 Kevin Rogers Artondale Elementary
  81    
       
14 80 Emmett Barnes Eckstein Middle School
  80    
       
17 77 Townsend Long Home School
  77    
       
21 73 James Lopez Bremerton
  73    

 

High School JV Girls

Place Points Name School
       
1 100 Kaitlyn Gibson Environmental & Adventure School
2 95 Megan Wong Environmental & Adventure School
8 86 Jane Wilson Environmental & Adventure School
  281    
       
3 92 Emily Petry Bethel
6 88 Janine Donnelly Burlington-Edison
12 82 Erica Allen Burlington-Edison
13 81 Kilee Warren Burlington-Edison
14 80 Gabriella Tanner Bethel
15 79 Cheyenne Dahm Bethel
  502    
       
5 89 Irina Nadong Curtis
11 83 Vernadette Lapena Curtis
  172    
       
9 85 Claire Trop Lakeside
10 84 Sarah Walker Lakeside
  169    
       
16 78 Sadrianna Criess Bremerton
17 77 Marianne Adiceam Bremerton
  155    
       
4 90 Audrey Javadoff Woodinville-Montessori
  90    
       
7 87 Madison Forsmann Redmond
  87    
       
18 76 Melissa Cook Marysville
  76    
       
19 75 Callie Nuttall Oak Harbor
  75    
       
20 74 Lindsay McIntosh South Kitsap
  74    

Place Points Name School
       
1 100 Kaitlyn Gibson Environmental & Adventure School
2 95 Megan Wong Environmental & Adventure School
8 86 Jane Wilson Environmental & Adventure School
  281    
       
3 92 Emily Petry Bethel
6 88 Janine Donnelly Burlington-Edison
12 82 Erica Allen Burlington-Edison
13 81 Kilee Warren Burlington-Edison
14 80 Gabriella Tanner Bethel
15 79 Cheyenne Dahm Bethel
  502    
       
5 89 Irina Nadong Curtis
11 83 Vernadette Lapena Curtis
  172    
       
9 85 Claire Trop Lakeside
10 84 Sarah Walker Lakeside
  169    
       
16 78 Sadrianna Criess Bremerton
17 77 Marianne Adiceam Bremerton
  155    
       
4 90 Audrey Javadoff Woodinville-Montessori
  90    
       
7 87 Madison Forsmann Redmond
  87    
       
18 76 Melissa Cook Marysville
  76    
       
19 75 Callie Nuttall Oak Harbor
  75    
       
20 74 Lindsay McIntosh South Kitsap
  74    

 

High School JV Boys - North

Place Points Name School
       
2 95 Alexander Hartley Oak Harbor
3 92 Jared Gray Oak Harbor
4 90 Joe Gilham Oak Harbor
  277    
       
5 89 Brandon Soh Juanita
10 84 Isaac Chwojko-Frank Juanita
  173    
       
14 80 James Leigh Arlington
16 78 Nicholas Munday Arlington
  158    
       
1 100 Kai Mihata Overlake
  100    
       
6 88 Wayan Christoffersen The Bush School
  88    
       
8 86 Cameron Crawford Garfield
  86    
       
11 83 Ben Roberts Tesla STEM school
  83    
       
12 82 Josh Winter Burlington-Edison
  82    
       
13 81 James Ueland Marysville
  81    
       
17 77 Daniel Seroussi Lakeside
  77    

 

High School JV Boys - South

Place Points Name School
       
2 95 Connor Browne Tahoma
3 92 Andrew Lovre Tahoma
6 88 Matthew Simmons Tahoma
  275    
       
1 100 Christian Albright Bethel
4 90 Joshua Murdock Bethel
15 79 Allister Beck Bethel
  269    
       
5 89 Dravyn Conover Spanaway
13 81 Alexander Soderstrom Spanaway
14 80 Tristan Deck Spanaway
  250    
       
9 85 Josh Bergman Bremerton
16 78 Andrew Shelley Bremerton
18 76 Gabriel Alexander Bremerton
  239    
       
7 87 Jonathan Palko South Kitsap
12 82 Quinn Dewey South Kitsap
  169    
       
17 77 Taylor Roberts Curtis
26 68 Tate Lessman Curtis
  145    
       
21 73 Patrick Czichas Liberty
24 70 Trent Carter Liberty
  143    

 

High School Varsity Girls

Place Points Name School
       
1 100 Tyra Christopherson Liberty
2 95 Siri Christopherson Liberty
  195    
       
3 92 Erika Anderson Juanita
7 87 Claire Jacobsen Juanita
  179    
       
9 85 Emily Geyman Lakeside
10 84 Sarah Sten Lakeside
  169    
       
11 83 Alejandra Careaga Spanaway
12 82 Sierra Morales Spanaway
  165    
       
4 90 Charlotte Lee Kamiak
  90    
       
5 89 April Hopcroft Inglemoor
  89    
       
6 88 Caroline Sandbo Burlington-Edison
  88    
       
8 86 Ivy MacDuff Woodinville-Montessori
  86    
       
13 81 Naomi Klinge Newport
  81    

 

High School Varsity Boys

Place Points Name School
       
1 100 Caleb Peek Oak Harbor
9 85 Teofrancis Torres Oak Harbor
10 84 Trevor Feinberg Oak Harbor
  269    
       
7 87 Andrew Mason Tahoma
11 83 Scott Funston Tahoma
13 81 Bradley Davis Tahoma
  251    
       
17 77 Ethan Baker Burlington-Edison
20 74 Alexander Gentry Burlington-Edison
25 69 Chris Hickox Burlington-Edison
  220    
       
19 75 Alex Taylor Curtis
24 70 Justin Higgins Curtis
27 67 Austin Cudney Curtis
  212    
       
14 80 Michael LaBlanc Liberty
15 79 Ricky Cassube Spanaway
21 73 Brandon Tungsvik Spanaway
22 72 Nick Carter Liberty
  304    
       
18 76 Alex Epperson Bethel
30 64 Johnny Tanner Bethel
  140    
       
2 95 Jonah Joughin Lake Washington
  95    
       
3 92 Kyle Bretherton Lakeside
  92    
       
4 90 David Vaisar Hazen
  90    
       
5 89 Drew Feucht Bishop Blanchet
  89    
       
6 88 Aidan Gold Early Entrance UW
  88    
       
7 87 Logan Warriner Redmond
  87    
       
12 82 Nathen Flynn Marysville
  82    
       
16 78 Nathan Klinge Newport
  78    
       
23 71 Eli Wilson Juanita
  71    
       
26 68 Steve Roberts Tesla STEM school
  68