Teams: WIOL #5, Shoreview Park (Jan 4, 2014)

Preliminary results updated Jan 6, 10:30 AM. Any errors? Please let the WIOL Director know.

Have questions about team scoring? Please see WIOL rules.

Have you compared your team's route choices? See the choices others made on RouteGadget.

Back to Season Schedule page          Go to Individual Results

Middle School     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
280 Environ. & Adventure School 13 12 92%
276 Woodinville-Montessori 4 3 75%
266 St. Thomas 5 5 100%
265 Finn Hill Middle School 4 4 100%
252 Tahoma Junior High 4 4 100%
251 Bethel 5 5 100%
168 Cougar Mountain Middle School 2 2 100%
155 Spanaway 2 2 100%
92 St. Lukes 1 1 100%
89 Tahoma Middle School 1 1 100%
87 Pacific Crest Montessori 1 1 100%
80 South Kitsap 2 1 50%

 

High School JV Girls     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
267 Lakeside 4 4 100%
263 Spanaway 5 4 80%
230 Bethel 3 3 100%
162 Curtis 2 2 100%
159 Everett 2 2 100%
155 Bremerton 3 2 67%
100 Eastside Preparatory 1 1 100%
92 Liberty 1 1 100%
80 Inglemoor 2 1 50%
78 Oak Harbor 1 1 100%
77 Redmond 1 1 100%

 

High School JV Boys - North     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
262 Oak Harbor 4 4 100%
243 Lakeside 5 5 100%
241 Marysville 3 3 100%
227 STEM School LWSD 3 3 100%
182 Inglemoor 2 2 100%
158 Redmond 2 2 100%
150 Everett 3 2 67%
95 Finn Hill Middle School 1 1 100%
85 Bishop Blanchet 1 1 100%
84 Juanita 1 1 100%
83 Hamilton International MS 1 1 100%
80 Glacier Peak 1 1 100%

 

High School JV Boys - South     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
276 Tahoma Junior High 8 8 100%
251 South Kitsap 3 3 100%
238 Spanaway 10 5 50%
237 Curtis 6 3 50%
228 Bremerton 4 3 75%
150 Bethel 3 2 67%
100 Newport 1 1 100%
69 Washington Virtual Academy 1 1 100%

High School Varsity Girls      Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
265 North Kitsap 3 3 100%
173 Chief Sealth 2 2 100%
165 Lakeside 2 2 100%
95 Juanita 1 1 100%
92 Kamiak 1 1 100%
90 Liberty 1 1 100%
89 Redmond 1 1 100%
88 Lake Washington 1 1 100%
85 Newport 1 1 100%

 

High School Varsity Boys      Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
254 Oak Harbor 5 5 100%
250 Curtis 5 5 100%
237 Bethel 3 3 100%
233 Spanaway 4 3 75%
166 Lakeside 2 2 100%
100 Lake Washington 1 1 100%
95 Early Entrance UW 1 1 100%
92 Inglemoor 1 1 100%
88 Bremerton 1 1 100%
84 Redmond 1 1 100%
70 Liberty 1 1 100%
69 Marysville 1 1 100%

 


 TEAM DETAILS

Middle School

Place Points Name School
       
1 100 Jenna Everard Environ. & Adventure School
4 90 Oliver Hopcroft Environ. & Adventure School
4 90 Kaitlyn Gibson Environ. & Adventure School
  280    
       
2 95 Audrey Javadoff Woodinville-Montessori
2 95 Kai Mihata Woodinville-Montessori
8 86 Leah Chu Woodinville-Montessori
  276    
       
3 92 Wayan Christoffersen St. Thomas
6 88 Jessica Colleran St. Thomas
8 86 Niels Christoffersen St. Thomas
  266    
       
1 100 Jordan Olson Finn Hill Middle School
10 84 Bryce Coble Finn Hill Middle School
13 81 Spencer Osborne Finn Hill Middle School
  265    
       
5 89 Connor Browne Tahoma Junior High
7 87 Andrew Bruneel Tahoma Junior High
18 76 Kyle Sherick Tahoma Junior High
  252    
       
9 85 Gabby Tanner Bethel
11 83 Larauna Holden Bethel
11 83 Allister Beck Bethel
  251    
       
6 88 Jacob Krogh Cougar Mountain Middle School
14 80 Matthew Epperson Cougar Mountain Middle School
  168    
       
10 84 Lacy Faughtenberry Spanaway
23 71 Jordan Logue Spanaway
  155    
       
3 92 Emily Feucht St. Lukes
  92    
       
5 89 Evelyn Williams Tahoma Middle School
  89    
       
7 87 Corinne Crawford Pacific Crest Montessori
  87    
       
14 80 Kaetlynne Henke South Kitsap
  80    

 

High School JV Girls

Place Points Name School
       
4 90 Fran Querdasi Lakeside
5 89 Clare Larson Lakeside
6 88 Sarah Sten Lakeside
  267    
       
2 95 Alejandra Careaga Spanaway
8 86 Sierra Morales Spanaway
12 82 Jasmine Gabel Spanaway
  263    
       
13 81 Jamie Clements Bethel
18 76 Cheyenne Dahm Bethel
21 73 Auralie Quichocho Bethel
  230    
       
7 87 Irina Nadong Curtis
19 75 Iris Torres Curtis
  162    
       
9 85 Madissen Allen Everett
20 74 Cherie Gerson Everett
  159    
       
11 83 Sadrianna Criess Bremerton
22 72 Rhiannon Cook Bremerton
  155    
       
1 100 April Hopcroft Eastside Preparatory
  100    
       
3 92 Anna Malesis Liberty
  92    
       
14 80 Amber Rose Inglemoor
  80    
       
16 78 Amanda Simpson Oak Harbor
  78    
       
17 77 Erin Hood Redmond
  77  

 

High School JV Boys - North

Place Points Name School
       
3 92 Caleb Peek Oak Harbor
5 89 Trevor Feinberg Oak Harbor
13 81 Nathaniel Villano Oak Harbor
  262    
       
4 90 John Randolph Lakeside
16 78 Ravi Smith Lakeside
19 75 Jack Drummond Lakeside
  243    
       
7 87 Caleb Braaten Marysville
8 86 James Uleland Marysville
26 68 John Thomas Marysville
  241    
       
15 79 Steve Roberts STEM School LWSD
17 77 Ben Roberts STEM School LWSD
23 71 Roberto Perlic STEM School LWSD
  227    
       
1 100 Kyle McCrohan Inglemoor
12 82 Blake Slattengren Inglemoor
  182    
       
6 88 Cole Benton Redmond
24 70 Will Maes Redmond
  158    
       
18 76 John Hyatt Everett
20 74 Connor Pote Everett
  150    
       
2 95 Curtis Anderson Finn Hill Middle School
  95    
       
9 85 Drew Feucht Bishop Blanchet
  85    
       
10 84 Brandon Soh Juanita
  84    
       
11 83 Omar Barnes Hamilton International MS
  83    
       
14 80 Karsten Sass Glacier Peak
  80    

 

High School JV Boys - South

Place Points Name School
       
2 95 Andrew Mason Tahoma Junior High
3 92 Nathan Simmons Tahoma Junior High
5 89 Bradley Davis Tahoma Junior High
  276    
       
4 90 Jerry Curry South Kitsap
11 83 Jonathan Palko South Kitsap
16 78 Quinn Dewey South Kitsap
  251    
       
12 82 Ricky Cassube Spanaway
14 80 Nicholas Freeman Spanaway
18 76 Christopher Allen Spanaway
  238    
       
8 86 Matthew Lamb Curtis
13 81 Jacob Fontana Curtis
24 70 Connor Choiniere Curtis
  237    
       
9 85 Keith Fife Bremerton
22 72 Louis Trog Bremerton
23 71 Gabriel Alexander Bremerton
  228    
       
17 77 Johnny Tanner Bethel
21 73 Kortlin Beck Bethel
  150    
       
1 100 Nathan Klinge Newport
  100    
       
25 69 Kyle Roecks Washington Virtual Academy
  69    

 

High School Varsity Girls

Place Points Name School
       
1 100 Katrina Weinmann North Kitsap
10 84 Kristina Reid North Kitsap
13 81 Clara Lund North Kitsap
  265    
       
7 87 Laurel Glatzmayer Chief Sealth
8 86 Katherine Fry Chief Sealth
  173    
       
11 83 Emily Geyman Lakeside
12 82 Melissa Newbry Lakeside
  165    
       
2 95 Erika Anderson Juanita
  95    
       
3 92 Charlotte Lee Kamiak
  92    
       
4 90 Tyra Christopherson Liberty
  90    
       
5 89 Claire Perry Redmond
  89    
       
6 88 Linnea Walsh Lake Washington
  88    
       
9 85 Naomi Klinge Newport
  85    

 

High School Varsity Boys

Place Points Name School
       
4 90 Carl Stacy Oak Harbor
11 83 Nathaniel Richardson Oak Harbor
13 81 Teofrancis Torres Oak Harbor
  254    
       
8 86 Ayden Pierce Curtis
9 85 Anthony Reavis Curtis
15 79 Kyle Higgins Curtis
  250    
       
7 87 Kevin Dillard Bethel
18 76 Jaremi Koivu Bethel
20 74 Alex Epperson Bethel
  237    
       
12 82 Steven McRavin Spanaway
14 80 Cody Schalansky Spanaway
23 71 Rowynn Trinidad Spanaway
  233    
       
5 89 John Woodruff Lakeside
17 77 Matthew Luebbers Lakeside
  166    
       
1 100 Jonah Joughin Lake Washington
  100    
       
2 95 Aidan Gold Early Entrance UW
  95    
       
3 92 Andy Seckinger Inglemoor
  92    
       
6 88 Christopher Brown Bremerton
  88    
       
10 84 Logan Warriner Redmond
  84    
       
24 70 Michael LaBlanc Liberty
  70    
       
25 69 Nathen Flynn Marysville
  69