Teams: WIOL #6, Lincoln Tree Farm (Jan 18, 2014)

Preliminary results posted Jan 20, 2014. Any errors? Please let the WIOL Director know.

Have questions about team scoring? Please see WIOL rules.

Have you compared your team's route choices? See the choices others made on RouteGadget.

Jump to Season Schedule. Jump to Season Team.  Jump to individual scores for this meet. 

Middle School     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finishing
279 Tahoma Junior High 3 3 100%
275 Woodinville-Montessori 4 4 100%
269 St. Thomas 6 6 100%
262 Environ. & Adventure School 17 14 82%
253 Bethel 5 3 60%
242 Finn Hill Middle School 4 4 100%
236 Cougar Mountain Middle School 3 3 100%
163 Spanaway 3 2 67%
95 Pacific Crest Montessori 1 1 100%
90 Tahoma Middle School 1 1 100%
75 Marysville 1 1 100%
74 South Kitsap 1 1 100%

 

High School JV Girls     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finishing
275 Spanaway 5 4 80%
246 Bethel 5 5 100%
241 Bremerton 3 3 100%
175 Curtis 2 2 100%
95 Eastside Preparatory 1 1 100%
92 Science & Math Institute 1 1 100%
90 Lakeside 1 1 100%
83 Inglemoor 2 1 50%
78 Arlington 1 1 100%

 

High School JV Boys - North     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finishing
262 Oak Harbor 6 5 83%
248 Lakeside 4 4 100%
180 Inglemoor 2 2 100%
95 Finn Hill Middle School 1 1 100%
90 Marysville 1 1 100%
89 Juanita 1 1 100%
87 Redmond 1 1 100%
85 Bishop Blanchet 1 1 100%
81 Hamilton International MS 1 1 100%
79 Glacier Peak 1 1 100%

 

High School JV Boys - South     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finishing
282 Tahoma Junior High 8 8 100%
269 Spanaway 10 9 90%
228 Curtis 8 7 88%
217 Science & Math Institute 3 3 100%
216 Bremerton 6 4 67%
192 Bethel 3 3 100%
140 South Kitsap 3 2 67%
88 Newport 1 1 100%
73 Liberty 1 1 100%

High School Varsity Girls      Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finishing
187 North Kitsap 2 2 100%
95 Kamiak 1 1 100%
92 Chief Sealth 2 1 50%
90 Redmond 1 1 100%
89 Juanita 1 1 100%
88 Newport 1 1 100%
86 Lake Washington 1 1 100%

 

High School Varsity Boys      Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finishing
274 Lakeside 4 3 75%
256 Oak Harbor 5 5 100%
250 Curtis 6 6 100%
242 Bethel 3 3 100%
215 Spanaway 5 3 60%
145 Liberty 2 2 100%
92 Eastlake 1 1 100%
90 Marysville 1 1 100%
86 Lake Washington 1 1 100%
83 Gig Harbor 1 1 100%
80 Early Entrance UW 1 1 100%
67 Bremerton 1 1 100%

 


 TEAM DETAILS

Middle School

Place Points Name School
       
1 100 Kyle Sherick Tahoma Junior High
3 92 Andrew Bruneel Tahoma Junior High
7 87 Connor Browne Tahoma Junior High
  279    
       
1 100 Audrey Javadoff Woodinville-Montessori
5 89 Kai Mihata Woodinville-Montessori
8 86 Leah Chu Woodinville-Montessori
  275    
       
2 95 Wayan Christoffersen St. Thomas
5 89 Jessica Colleran St. Thomas
9 85 Lynnea Colledge St. Thomas
  269    
       
6 88 Bryce McElfresh Environ. & Adventure School
6 88 Megan Wong Environ. & Adventure School
8 86 Carlin Wong Environ. & Adventure School
  262    
       
3 92 Gabby Tanner Bethel
7 87 Emily Petry Bethel
20 74 Allister Beck Bethel
  253    
       
4 90 Jordan Olson Finn Hill Middle School
15 79 Logan VanWyk Finn Hill Middle School
21 73 Bryce Coble Finn Hill Middle School
  242    
       
10 84 Jacob Krogh Cougar Mountain Middle School
17 77 Nickolas Pegum Cougar Mountain Middle School
19 75 Matthew Epperson Cougar Mountain Middle School
  236    
       
12 82 Corbin VanderVelden Spanaway
13 81 Lacy Faughtenberry Spanaway
  163    
       
2 95 Corinne Crawford Pacific Crest Montessori
  95    
       
4 90 Evelyn Williams Tahoma Middle School
  90    
       
19 75 Alea Whorton Marysville
  75    
       
20 74 Kaetlynne Henke South Kitsap
  74    

 

High School JV Girls

Place Points Name School
       
1 100 Sierra Morales Spanaway
6 88 Alejandra Careaga Spanaway
7 87 Dhalia Morales Spanaway
  275    
       
9 85 Lillian Lord Bethel
13 81 Auralie Quichocho Bethel
14 80 Cheyenne Dahm Bethel
  246    
       
10 84 Jessica Froggatt Bremerton
12 82 Sadrianna Criess Bremerton
19 75 Rhiannon Cook Bremerton
  241    
       
5 89 Irina Nadong Curtis
8 86 Iris Torres Curtis
  175    
       
2 95 April Hopcroft Eastside Preparatory
  95    
       
3 92 Riley Monthy Science & Math Institute
  92    
       
4 90 Clare Larson Lakeside
  90    
       
11 83 Amber Rose Inglemoor
  83    
       
16 78 Rachel Himka Arlington
  78    

 

High School JV Boys - North

Place Points Name School
       
3 92 Caleb Peek Oak Harbor
8 86 Gregory Moore Oak Harbor
10 84 Trevor Feinberg Oak Harbor
  262    
       
6 88 John Randolph Lakeside
11 83 Ben Lewis Lakeside
17 77 Hans Gundlach Lakeside
  248    
       
1 100 Kyle McCrohan Inglemoor
14 80 Blake Slattengren Inglemoor
  180    
       
2 95 Curtis Anderson Finn Hill Middle School
  95    
       
4 90 Caleb Braaten Marysville
  90    
       
5 89 Brandon Soh Juanita
  89    
       
7 87 Cole Benton Redmond
  87    
       
9 85 Drew Feucht Bishop Blanchet
  85    
       
13 81 Omar Barnes Hamilton International MS
  81    
       
15 79 Karsten Sass Glacier Peak
  79    

 

High School JV Boys - South

Place Points Name School
       
1 100 Scott Funston Tahoma Junior High
3 92 Nathan Simmons Tahoma Junior High
4 90 Clayne Williams Tahoma Junior High
  282    
       
2 95 Ricky Cassube Spanaway
5 89 Nicholas Freeman Spanaway
9 85 Stephen Ramella Spanaway
  269    
       
17 77 Alex Taylor Curtis
18 76 Matthew Lamb Curtis
19 75 Collin Poindexter Curtis
  228    
       
8 86 Anthony Do Science & Math Institute
22 72 Andrew Do Science & Math Institute
35 59 John Gallup Science & Math Institute
  217    
       
10 84 Keith Fife Bremerton
27 67 Josh Bergman Bremerton
29 65 Ryan Devery Bremerton
  216    
       
26 68 David Wickman Bethel
30 64 Kortlin Beck Bethel
34 60 Johnny Tanner Bethel
  192    
       
12 82 Jerry Curry South Kitsap
36 58 Stephen Pointer South Kitsap
  140    
       
6 88 Nathan Klinge Newport
  88    
       
21 73 Joshua Gibbons Liberty
  73    

 

High School Varsity Girls

Place Points Name School
       
1 100 Katrina Weinmann North Kitsap
7 87 Kristina Reid North Kitsap
  187    
       
2 95 Charlotte Lee Kamiak
  95    
       
3 92 Laurel Glatzmayer Chief Sealth
  92    
       
4 90 Claire Perry Redmond
  90    
       
5 89 Erika Anderson Juanita
  89    
       
6 88 Naomi Klinge Newport
  88    
       
8 86 Linnea Walsh Lake Washington
  86    

 

High School Varsity Boys

Place Points Name School
       
1 100 Tim Randolph Lakeside
2 95 Ross Bretherton Lakeside
15 79 Kyle Bretherton Lakeside
  274    
       
5 89 Francisco Cacho Oak Harbor
9 85 Nathaniel Richardson Oak Harbor
12 82 Alex Berry Oak Harbor
  256    
       
6 88 Ayden Pierce Curtis
10 84 Anthony Reavis Curtis
16 78 Jeremiah Beggs Curtis
  250    
       
7 87 Kevin Dillard Bethel
13 81 Alex Epperson Bethel
20 74 Jaremi Koivu Bethel
  242    
       
18 76 Steven McRavin Spanaway
21 73 Zachary VanderVelden Spanaway
28 66 Rowynn Trinidad Spanaway
  215    
       
19 75 Michael LaBlanc Liberty
24 70 Nicholas Carter Liberty
  145    
       
3 92 Ondrej Cernin Eastlake
  92    
       
4 90 Nathen Flynn Marysville
  90    
       
8 86 Jonah Joughin Lake Washington
  86    
       
11 83 Mathew Rogers Gig Harbor
  83    
       
14 80 Aidan Gold Early Entrance UW
  80    
       
27 67 Christopher Brown Bremerton
  67