Teams: WIOL #7, Fire Mt. Scout Camp (Feb 1, 2014)

Results posted Feb 3, 2014. Any errors? Please let the WIOL Director know.

Have questions about team scoring? Please see WIOL rules.

Have you compared your team's route choices? See the choices others made on RouteGadget.

Middle School     Jump to details

Team Score School Starts Finishes Percentage
284 Woodinville-Montessori 4 4 100%
274 St. Thomas 9 9 100%
271 Tahoma Junior High 4 4 100%
263 Environ. & Adventure School 10 10 100%
261 Finn Hill Middle School 5 5 100%
237 Cougar Mountain Middle School 3 3 100%
234 Spanaway 3 3 100%
158 South Kitsap 2 2 100%
148 Bethel 2 2 100%
89 Pacific Crest Montessori 1 1 100%
84 St. Lukes 1 1 100%

 

High School JV Girls     Jump to details

Team Score School Starts Finishes Percentage
263 Spanaway 5 3 60%
192 Lakeside 2 2 100%
167 Bremerton 3 2 67%
95 Eastside Preparatory 1 1 100%
90 St. Thomas 1 1 100%
87 Inglemoor 1 1 100%
85 Everett 1 1 100%

 

High School JV Boys - North     Jump to details

Team Score School Starts Finishes Percentage
265 Oak Harbor 8 6 75%
248 Marysville 3 3 100%
178 Lakeside 2 2 100%
162 Everett 5 2 40%
100 Finn Hill Middle School 1 1 100%
95 Bishop Blanchet 1 1 100%
87 Hamilton International MS 1 1 100%
81 STEM School LWSD 2 1 50%

 

High School JV Boys - South     Jump to details

Team Score School Starts Finishes Percentage
268 Tahoma Junior High 4 4 100%
259 Spanaway 9 7 78%
254 Curtis 3 3 100%
233 Bethel 4 4 100%
233 Bremerton 6 6 100%
155 South Kitsap 2 2 100%
100 Newport 1 1 100%
77 Liberty 1 1 100%

High School Varsity Girls      Jump to details

Team Score School Starts Finishes Percentage
178 Juanita 2 2 100%
177 Lakeside 2 2 100%
100 North Kitsap 1 1 100%
92 Kamiak 1 1 100%
89 Redmond 1 1 100%
88 Woodinville-Montessori 1 1 100%
86 Lake Washington 1 1 100%
85 Bethel 1 1 100%
84 Newport 1 1 100%
82 Chief Sealth 1 1 100%

 

High School Varsity Boys      Jump to details

Team Score School Starts Finishes Percentage
254 Spanaway 4 4 100%
184 Lakeside 3 2 67%
172 Oak Harbor 2 2 100%
159 Bethel 2 2 100%
100 Gig Harbor 1 1 100%
92 Eastlake 1 1 100%
88 Marysville 1 1 100%
87 Early Entrance UW 1 1 100%
84 Lake Washington 1 1 100%
80 Bremerton 1 1 100%

 


 TEAM DETAILS

Middle School

Place Points Name School
       
1 100 Leah Chu Woodinville-Montessori
2 95 Audrey Javadoff Woodinville-Montessori
5 89 Kai Mihata Woodinville-Montessori
  284    
       
3 92 Sebastian Alfonso St. Thomas
3 92 Jessica Colleran St. Thomas
4 90 Lynnea Colledge St. Thomas
  274    
       
2 95 Kyle Sherick Tahoma Junior High
4 90 Andrew Bruneel Tahoma Junior High
8 86 Connor Browne Tahoma Junior High
  271    
       
6 88 Kaitlyn Gibson Environ. & Adventure School
6 88 Carlin Wong Environ. & Adventure School
7 87 Sophia Busch-Isaksen Environ. & Adventure School
  263    
       
1 100 Jordan Olson Finn Hill Middle School
12 82 Michael Anker Finn Hill Middle School
15 79 Spencer Osborne Finn Hill Middle School
  261    
       
10 84 Jacob Krogh Cougar Mountain Middle School
17 77 Nickolas Pegum Cougar Mountain Middle School
18 76 Matthew Epperson Cougar Mountain Middle School
  237    
       
12 82 Lacy Faughtenberry Spanaway
13 81 Corbin VanderVelden Spanaway
23 71 Jordan Logue Spanaway
  234    
       
13 81 Emily Welch South Kitsap
17 77 Kaetlynne Henke South Kitsap
  158    
       
15 79 Larauna Holden Bethel
25 69 Allister Beck Bethel
  148    
       
5 89 Corinne Crawford Pacific Crest Montessori
  89    
       
10 84 Emily Feucht St. Lukes
  84    

 

High School JV Girls

  Place Points Name
       
5 89 Alejandra Careaga Spanaway
6 88 Sierra Morales Spanaway
8 86 Jasmine Gabel Spanaway
  263    
       
1 100 Clare Larson Lakeside
3 92 Fran Querdasi Lakeside
  192    
       
10 84 Sadrianna Criess Bremerton
11 83 Rhiannon Cook Bremerton
  167    
       
2 95 April Hopcroft Eastside Preparatory
  95    
       
4 90 Grethe Steensgaard St. Thomas
  90    
       
7 87 Amber Rose Inglemoor
  87    
       
9 85 Madissen Allen Everett
  85    

 

High School JV Boys - North

Place Points Name School
       
3 92 Trevor Feinberg Oak Harbor
5 89 Caleb Peek Oak Harbor
10 84 Matthew McClimans Oak Harbor
  265    
       
8 86 Caleb Braaten Marysville
11 83 James Uleland Marysville
15 79 John Thomas Marysville
  248    
       
4 90 John Randolph Lakeside
6 88 Miles Cobb Lakeside
  178    
       
9 85 John Hyatt Everett
17 77 Henrik Kiaer Everett
  162    
       
1 100 Curtis Anderson Finn Hill Middle School
  100    
       
2 95 Drew Feucht Bishop Blanchet
  95    
       
7 87 Omar Barnes Hamilton International MS
  87    
       
13 81 Ben Roberts STEM School LWSD
  81    

 

High School JV Boys - South

Place Points Name School
       
2 95 Bradley Davis Tahoma Junior High
3 92 Nathan Simmons Tahoma Junior High
13 81 Andrew Lovre Tahoma Junior High
  268    
       
4 90 Ricky Cassube Spanaway
8 86 Ryan Butler Spanaway
11 83 Alexander Soderstrom Spanaway
  259    
       
5 89 Justin Higgins Curtis
9 85 Matthew Lamb Curtis
14 80 Jacob Fontana Curtis
  254    
       
7 87 Keith Fife Bremerton
19 75 Mathew Brash Bremerton
23 71 Josh Bergman Bremerton
  233    
       
10 84 David Wickman Bethel
18 76 Johnny Tanner Bethel
21 73 Kortlin Beck Bethel
  233    
       
6 88 Jerry Curry South Kitsap
27 67 Quinn Dewey South Kitsap
  155    
       
1 100 Nathan Klinge Newport
  100    
       
17 77 Joshua Gibbons Liberty
  77    

 

High School Varsity Girls

Place Points Name School
       
2 95 Erika Anderson Juanita
11 83 Claire Jacobsen Juanita
  178    
       
4 90 Melissa Newbry Lakeside
7 87 Shane Randle Lakeside
  177    
       
1 100 Katrina Weinmann North Kitsap
  100    
       
3 92 Charlotte Lee Kamiak
  92    
       
5 89 Claire Perry Redmond
  89    
       
6 88 Ivy MacDuff Woodinville-Montessori
  88    
       
8 86 Linnea Walsh Lake Washington
  86    
       
9 85 Hanna Petry Bethel
  85    
       
10 84 Naomi Klinge Newport
  84    
       
12 82 Katherine Fry Chief Sealth
  82    

 

High School Varsity Boys

Place Points Name School
       
8 86 Steven McRavin Spanaway
9 85 Chad Frye Spanaway
11 83 Zachary VanderVelden Spanaway
  254    
       
2 95 Tim Randolph Lakeside
5 89 Kyle Bretherton Lakeside
  184    
       
4 90 Nathaniel Richardson Oak Harbor
12 82 Alex Berry Oak Harbor
  172    
       
13 81 Kevin Dillard Bethel
16 78 Jaremi Koivu Bethel
  159    
       
1 100 Mathew Rogers Gig Harbor
  100    
       
3 92 Ondrej Cernin Eastlake
  92    
       
6 88 Nathen Flynn Marysville
  88    
       
7 87 Aidan Gold Early Entrance UW
  87    
       
10 84 Jonah Joughin Lake Washington
  84    
       
14 80 Christopher Brown Bremerton
  80