Teams: WIOL #7, Pt. Defiance Park (Feb 7, 2015)

Results posted Feb 8, 2015. (9:00 PM) 
Any errors? Please notify the WIOL Director.

Have questions about team scoring? Please see WIOL rules.

Have you compared your team's route choices? See the choices others made on RouteGadget.

Back to 2014-15 Season Page.

Middle School     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
287 St. Thomas 6 6 100%
281 Woodinville-Montessori 4 3 75%
267 Environmental & Adventure School 6 6 100%
263 Bethel 3 3 100%
252 Finn Hill Middle School 4 4 100%
158 Spanaway 2 2 100%
90 St. Lukes 1 1 100%
83 Home School 2 1 50%
82 Cougar Mountain Middle School 1 1 100%
74 Eckstein Middle School 1 1 100%

 

High School JV Girls     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
259 Bethel 4 3 75%
257 Curtis 3 3 100%
189 Environmental & Adventure School 2 2 100%
92 Woodinville-Montessori 1 1 100%
90 Liberty 1 1 100%
86 Spanaway 1 1 100%
85 Bremerton 1 1 100%
84 Redmond 1 1 100%

 

High School JV Boys - North     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
175 Juanita 2 2 100%
100 Woodinville-Montessori 1 1 100%
95 Overlake 1 1 100%
92 Garfield 1 1 100%
90 The Center School 1 1 100%
89 The Bush School 1 1 100%

 

High School JV Boys - South     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
282 Tahoma 8 7 88%
268 Bethel 6 6 100%
243 Spanaway 6 5 83%
230 Curtis 4 3 75%
227 Bremerton 5 3 60%
86 Science & Math Institute 1 1 100%

 

High School Varsity Girls      Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
195 Liberty 2 2 100%
180 Juanita 2 2 100%
162 Spanaway 2 2 100%
90 Kamiak 1 1 100%
89 Inglemoor 1 1 100%
87 Lakeside 1 1 100%
86 Burlington-Edison 1 1 100%
85 Chief Sealth 1 1 100%
84 Newport 1 1 100%
83 Bethel 1 1 100%
81 Science & Math Institute 1 1 100%

 

High School Varsity Boys      Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
255 Tahoma 4 4 100%
237 Curtis 4 4 100%
236 Bethel 4 4 100%
225 Spanaway 4 4 100%
167 Marysville 2 2 100%
158 Redmond 2 2 100%
95 Finn Hill Middle School 1 1 100%
92 Hazen 1 1 100%
89 Bishop Blanchet 1 1 100%
87 Lake Washington 1 1 100%
83 North Kitsap 1 1 100%
80 Oak Harbor 1 1 100%
79 Newport 1 1 100%
77 Early Entrance UW 1 1 100%
75 Lakeside 1 1 100%
66 Liberty 1 1 100%
63 Tesla STEM school 1 1 100%

 

 


TEAM DETAILS

Middle School

Place Points Name School
       
1 100 Sebastian Alfonso St. Thomas
2 95 Catherine Lirtsman St. Thomas
3 92 Niels Christoffersen St. Thomas
  287    
       
1 100 Taylor Sibthorp Woodinville-Montessori
3 92 Zoe Sibthorp Woodinville-Montessori
5 89 Victor Javadoff Woodinville-Montessori
  281    
       
2 95 Oliver Hopcroft Environmental & Adventure School
6 88 Sophia Busch-Isaksen Environmental & Adventure School
10 84 Aroosh Kumar Environmental & Adventure School
  267    
       
4 90 Jacob Krogh Bethel
7 87 Sessi Allott Bethel
8 86 Robert Long Bethel
  263    
       
6 88 Michael Anker Finn Hill Middle School
7 87 Spencer Osborne Finn Hill Middle School
17 77 Logan VanWyk Finn Hill Middle School
  252    
       
9 85 Hunter Antanavage Spanaway
21 73 Alex Chau Spanaway
  158    
       
4 90 Emily Feucht St. Lukes
  90    
       
11 83 Townsend Long Home School
  83    
       
12 82 Matthew Epperson Cougar Mountain Middle School
  82    
       
20 74 Emmett Barnes Eckstein Middle School
  74    

 

High School JV Girls

Place Points Name School
       
2 95 Emily Petry Bethel
11 83 Jamie Clements Bethel
13 81 Monica Lee Bethel
  259    
       
6 88 Amanda McCarthy Curtis
7 87 Iris Torres Curtis
12 82 Irina Nadong Curtis
  257    
       
1 100 Jane Wilson Environmental & Adventure School
5 89 Megan Wong Environmental & Adventure School
  189    
       
3 92 Audrey Javadoff Woodinville-Montessori
  92    
       
4 90 Julia Nelson Liberty
  90    
       
8 86 Justine Equall Spanaway
  86    
       
9 85 Marianne Adiceam Bremerton
  85    
       
10 84 Madison Forsmann Redmond
  84    

 

High School JV Boys - North

Place Points Name School
       
6 88 Brandon Soh Juanita
7 87 Dakota Gorder Juanita
  175    
       
1 100 Janick Gold Woodinville-Montessori
  100    
       
2 95 Kai Mihata Overlake
  95    
       
3 92 Cameron Crawford Garfield
  92    
       
4 90 Omar Barnes The Center School
  90    
       
5 89 Wayan Christoffersen The Bush School
  89    

 

High School JV Boys - South

Place Points Name School
       
1 100 Kyle Sherick Tahoma
3 92 Connor Browne Tahoma
4 90 Henry Kombol Tahoma
  282    
       
2 95 Christian Albright Bethel
5 89 Joshua Murdock Bethel
10 84 Allister Beck Bethel
  268    
       
7 87 Alexander Soderstrom Spanaway
14 80 Gabriel Lizama Spanaway
18 76 Corbin VanderVelden Spanaway
  243    
       
12 82 Hayden Grimmett Curtis
17 77 Taylor Roberts Curtis
23 71 Dmitri Campbell Curtis
  230    
       
6 88 Josh Bergman Bremerton
24 70 Gabriel Alexander Bremerton
25 69 Mathew Brash Bremerton
  227    
       
8 86 Cameron Tweedy Science & Math Institute
  86    

 

High School Varsity Girls

Place Points Name School
       
1 100 Tyra Christopherson Liberty
2 95 Siri Christopherson Liberty
  195    
       
3 92 Erika Anderson Juanita
6 88 Claire Jacobsen Juanita
  180    
       
12 82 Sierra Morales Spanaway
14 80 Dhalia Morales Spanaway
  162    
       
4 90 Charlotte Lee Kamiak
  90    
       
5 89 April Hopcroft Inglemoor
  89    
       
7 87 Emily Geyman Lakeside
  87    
       
8 86 Caroline Sandbo Burlington-Edison
  86    
       
9 85 Laurel Glatzmayer Chief Sealth
  85    
       
10 84 Naomi Klinge Newport
  84    
       
11 83 Auralie Quichocho Bethel
  83    
       
13 81 Riley Monthy Science & Math Institute
  81    

 

High School Varsity Boys

Place Points Name School
       
1 100 Scott Funston Tahoma
10 84 Andrew Mason Tahoma
23 71 Matthew Simmons Tahoma
  255    
       
9 85 Alex Taylor Curtis
16 78 Garrett Smith Curtis
20 74 Justin Higgins Curtis
  237    
       
6 88 Jaremi Koivu Bethel
18 76 Kevin Dillard Bethel
22 72 Alex Epperson Bethel
  236    
       
12 82 Ryan Butler Spanaway
21 73 Nicholas Freeman Spanaway
24 70 Ricky Cassube Spanaway
  225    
       
8 86 Nathen Flynn Marysville
13 81 James Ueland Marysville
  167    
       
4 90 Logan Warriner Redmond
26 68 Cole Benton Redmond
  158    
       
2 95 Curtis Anderson Finn Hill Middle School
  95    
       
3 92 David Vaisar Hazen
  92    
       
5 89 Drew Feucht Bishop Blanchet
  89    
       
7 87 Jonah Joughin Lake Washington
  87    
       
11 83 Dutton Crowley North Kitsap
  83    
       
14 80 Teofrancis Torres Oak Harbor
  80    
       
15 79 Nathan Klinge Newport
  79    
       
17 77 Aidan Gold Early Entrance UW
  77    
       
19 75 Miles Cobb Lakeside
  75    
       
28 66 Nick Carter Liberty
  66    
       
31 63 Steve Roberts Tesla STEM school
  63