Teams: WIOL #8, Pt. Defiance Championship (Feb 15, 2014)

Results posted Feb 16, 2014 (9:16 PM)

WIOL DIRECTOR'S NOTE: These placements differ, in some cases, from the awards distributed at the meet----awarding done before some critical top finishers came in at the start of the ceremony. The placements here are based on final data, and we will be contacting coaches about proper redistribution of the affected awards.

Have questions about team scoring? Please see WIOL rules.

Have you compared your team's route choices? See the choices others made on RouteGadget.

Back to Season Schedule page      Jump to Championship Individuals

Middle School     Jump to details

Team Score School Starts Finishes Percentage
279 Environ. & Adventure School 13 12 92%
279 Woodinville-Montessori 5 5 100%
269 Tahoma Junior High 4 4 100%
267 Finn Hill Middle School 5 5 100%
259 Bethel 6 6 100%
247 St. Thomas 6 6 100%
234 Spanaway 4 4 100%
160 Cougar Mountain Middle School 2 2 100%
92 Tahoma Middle School 1 1 100%
86 Pacific Crest Montessori 1 1 100%
82 Marysville 1 1 100%
76 St. Lukes 1 1 100%

 

High School JV Girls     Jump to details

Team Score School Starts Finishes Percentage
259 Lakeside 3 3 100%
259 Spanaway 5 4 80%
242 Bethel 3 3 100%
171 Curtis 2 2 100%
168 Inglemoor 2 2 100%
158 Bremerton 2 2 100%
92 Eastside Preparatory 1 1 100%
87 Everett 2 1 50%
85 Science & Math Institute 1 1 100%
80 Oak Harbor 1 1 100%
78 St. Thomas 1 1 100%
74 Arlington 1 1 100%

 

High School JV Boys     Jump to details

Team Score School Starts Finishes Percentage
273 Tahoma Junior High 8 8 100%
257 Curtis 7 7 100%
250 Oak Harbor 12 11 92%
221 Spanaway 10 9 90%
209 Marysville 3 3 100%
202 Science & Math Institute 3 3 100%
181 Bethel 4 4 100%
178 South Kitsap 5 5 100%
166 Bremerton 5 5 100%
154 Inglemoor 2 2 100%
116 Lakeside 3 3 100%
92 Everett 5 3 60%
90 Finn Hill Middle School 1 1 100%
85 Bishop Blanchet 1 1 100%
79 STEM School LWSD 2 2 100%
78 Newport 1 1 100%
75 Redmond 2 1 50%
66 Hamilton International MS 1 1 100%
64 Juanita 1 1 100%
56 Washington Virtual Academy 1 1 100%
50 Roosevelt 1 1 100%

 

High School Varsity Girls      Jump to details

Team Score School Starts Finishes Percentage
100 Juanita 2 1 50%
95 Liberty 1 1 100%
92 Kamiak 1 1 100%
90 Chief Sealth 1 1 100%
89 Bethel 1 1 100%
88 Lakeside 1 1 100%
87 Redmond 1 1 100%
86 Science & Math Institute 1 1 100%
85 Newport 1 1 100%
84 Oak Harbor 1 1 100%

 

High School Varsity Boys      Jump to details

Team Score School Starts Finishes Percentage
260 Lakeside 4 4 100%
252 Oak Harbor 5 5 100%
241 Curtis 6 4 67%
226 Spanaway 5 5 100%
210 Bethel 3 3 100%
180 Lake Washington 3 2 67%
100 Gig Harbor 1 1 100%
95 Eastlake 1 1 100%
90 Redmond 1 1 100%
78 Marysville 1 1 100%
75 Juanita 1 1 100%
70 Early Entrance UW 1 1 100%
64 Liberty 1 1 100%

 


 TEAM DETAILS

Middle School

Place Points Name School
       
1 100 Megan Wong Environ. & Adventure School
4 90 Jane Wilson Environ. & Adventure School
5 89 Nate Pendleton Environ. & Adventure School
  279    
       
2 95 Audrey Javadoff Woodinville-Montessori
2 95 Kai Mihata Woodinville-Montessori
5 89 Leah Chu Woodinville-Montessori
  279    
       
       
3 92 Kyle Sherick Tahoma Junior High
4 90 Andrew Bruneel Tahoma Junior High
7 87 Spencer Kovacs Tahoma Junior High
  269    
       
1 100 Jordan Olson Finn Hill Middle School
6 88 Logan VanWyk Finn Hill Middle School
15 79 Spencer Osborne Finn Hill Middle School
  267    
       
6 88 Gabby Tanner Bethel
7 87 Emily Petry Bethel
10 84 Jade Brown Bethel
  259    
       
9 85 Jessica Colleran St. Thomas
12 82 Wayan Christoffersen St. Thomas
14 80 Jessica Calvin St. Thomas
  247    
       
14 80 Jordan Logue Spanaway
16 78 Lacy Faughtenberry Spanaway
18 76 Corbin VanderVelden Spanaway
  234    
       
8 86 Jacob Krogh Cougar Mountain Middle School
20 74 Matthew Epperson Cougar Mountain Middle School
  160    
       
3 92 Evelyn Williams Tahoma Middle School
  92    
       
8 86 Corinne Crawford Pacific Crest Montessori
  86    
       
12 82 Alea Whorton Marysville
  82    
       
18 76 Emily Feucht St. Lukes
  76    

 

High School JV Girls

Place Points Name School
       
1 100 Fran Querdasi Lakeside
12 82 Jaclyn Verzuh Lakeside
17 77 Clare Larson Lakeside
  259    
       
2 95 Sierra Morales Spanaway
6 88 Alejandra Careaga Spanaway
18 76 Jasmine Gabel Spanaway
  259    
       
8 86 Lillian Lord Bethel
10 84 Cheyenne Dahm Bethel
22 72 Auralie Quichocho Bethel
  242    
       
4 90 Iris Torres Curtis
13 81 Irina Nadong Curtis
  171    
       
5 89 Amber Rose Inglemoor
15 79 Caroline Hung Inglemoor
  168    
       
11 83 Sadrianna Criess Bremerton
19 75 Rhiannon Cook Bremerton
  158    
       
3 92 April Hopcroft Eastside Preparatory
  92    
       
7 87 Madissen Allen Everett
  87    
       
9 85 Elena Meyerson Science & Math Institute
  85    
       
14 80 Amanda Simpson Oak Harbor
  80    
       
16 78 Grethe Steensgaard St. Thomas
  78    
       
20 74 Rachel Himka Arlington
  74    

 

High School JV Boys

Place Points Name School
       
1 100 Scott Funston Tahoma Junior High
7 87 Andrew Mason Tahoma Junior High
8 86 Clayne Williams Tahoma Junior High
  273    
       
5 89 Justin Higgins Curtis
6 88 Alex Taylor Curtis
14 80 Collin Poindexter Curtis
  257    
       
2 95 Caleb Peek Oak Harbor
15 79 Trevor Feinberg Oak Harbor
18 76 Trevon Torres Oak Harbor
  250    
       
17 77 Ricky Cassube Spanaway
20 74 Ryan Butler Spanaway
24 70 Alexander Soderstrom Spanaway
  221    
       
10 84 James Uleland Marysville
13 81 Caleb Braaten Marysville
50 44 John Thomas Marysville
  209    
       
12 82 Anthony Do Science & Math Institute
23 71 John Gallup Science & Math Institute
45 49 Andrew Do Science & Math Institute
  202    
       
29 65 David Wickman Bethel
33 61 Johnny Tanner Bethel
39 55 Kevin Mangas Bethel
  181    
       
22 72 Jerry Curry South Kitsap
34 60 Reidar Kelstrup South Kitsap
48 46 Shawn Dry South Kitsap
  178    
       
25 69 Keith Fife Bremerton
39 55 Josh Bergman Bremerton
52 42 Louis Trog Bremerton
  166    
       
3 92 Kyle McCrohan Inglemoor
32 62 Blake Slattengren Inglemoor
  154    
       
46 48 John Randolph Lakeside
54 40 Hans Gundlach Lakeside
66 28 Jack Drummond Lakeside
  116    
       
55 39 Connor Pote Everett
64 30 Hyrum Hendrickson Everett
71 23 Henrik Kiaer Everett
  92    
       
4 90 Curtis Anderson Finn Hill Middle School
  90    
       
9 85 Drew Feucht Bishop Blanchet
  85    
       
53 41 Steve Roberts STEM School LWSD
56 38 Ben Roberts STEM School LWSD
  79    
       
16 78 Nathan Klinge Newport
  78    
       
19 75 Cole Benton Redmond
  75    
       
28 66 Omar Barnes Hamilton International MS
  66    
       
30 64 Brandon Soh Juanita
  64    
       
38 56 Kyle Roecks Washington Virtual Academy
  56    
       
44 50 Matthew Poon Roosevelt
  50    

 

High School Varsity Girls

Place Points Name School
       
1 100 Erika Anderson Juanita
  100    
       
2 95 Tyra Christopherson Liberty
  95    
       
3 92 Charlotte Lee Kamiak
  92    
       
4 90 Laurel Glatzmayer Chief Sealth
  90    
       
5 89 Hanna Petry Bethel
  89    
       
6 88 Shane Randle Lakeside
  88    
       
7 87 Claire Perry Redmond
  87    
       
8 86 Riley Monthy Science & Math Institute
  86    
       
9 85 Naomi Klinge Newport
  85    
       
10 84 Richeil Ashbrook Oak Harbor
  84    

 

High School Varsity Boys

Place Points Name School
       
5 89 Ross Bretherton Lakeside
8 86 Tim Randolph Lakeside
9 85 Kyle Bretherton Lakeside
  260    
       
7 87 Francisco Cacho Oak Harbor
11 83 Nathaniel Richardson Oak Harbor
12 82 Alex Berry Oak Harbor
  252    
       
10 84 Jeremiah Beggs Curtis
14 80 Ayden Pierce Curtis
17 77 Kyle Higgins Curtis
  241    
       
15 79 Chad Frye Spanaway
20 74 Steven McRavin Spanaway
21 73 Corey Roberson Spanaway
  226    
       
18 76 Jaremi Koivu Bethel
25 69 Alex Epperson Bethel
29 65 Kevin Dillard Bethel
  210    
       
3 92 Devon Grove Lake Washington
6 88 Robert Baskin Lake Washington
  180    
       
1 100 Mathew Rogers Gig Harbor
  100    
       
2 95 Ondrej Cernin Eastlake
  95    
       
4 90 Logan Warriner Redmond
  90    
       
16 78 Nathen Flynn Marysville
  78    
       
19 75 Eli Wilson Juanita
  75    
       
24 70 Aidan Gold Early Entrance UW
  70    
       
30 64 Nicholas Carter Liberty
  64