Teams: WIOL Championships, Camp River Ranch (Feb 21, 2013)

Results posted Feb 23, 2015. (9:30 AM) 
Congratulations on a strong team finish to the 2014-15 season. All Varsity teams completed the courses, and Oak Harbor's 100% on JV Boys with 11 participants was particularly notable.

Have questions about team scoring? Please see WIOL rules.

Have you compared your team's route choices? See the choices others made on RouteGadget.

Back to 2014-15 Season Page.

Middle School     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
283 Environmental & Adventure School 6 6 100%
267 St. Thomas 3 3 100%
266 Woodinville-Montessori 4 4 100%
255 Finn Hill Middle School 4 4 100%
169 Bethel 2 2 100%
100 Pacific Crest Montessori 1 1 100%
95 Overlake 1 1 100%
89 St. Lukes 1 1 100%
80 Spanaway 2 1 50%
78 Artondale Elementary 1 1 100%
77 Eckstein Middle School 1 1 100%
76 Marysville 1 1 100%

 

High School JV Girls     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
281 Environmental & Adventure School 3 3 100%
253 Curtis 3 3 100%
247 Bethel 6 5 83%
167 Burlington-Edison 3 2 67%
167 Oak Harbor 4 2 50%
163 Redmond 2 2 100%
160 Everett 4 2 50%
90 Woodinville-Montessori 1 1 100%
76 Marysville 1 1 100%
75 Spanaway 1 1 100%
74 Bremerton 2 1 50%

 

High School JV Boys     Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
265 Oak Harbor 11 11 100%
253 Tahoma 7 4 57%
241 Bethel 6 6 100%
213 Curtis 4 4 100%
213 Juanita 3 3 100%
203 Spanaway 8 7 88%
195 Everett 3 3 100%
187 Bremerton 5 3 60%
136 Burlington-Edison 6 2 33%
130 Marysville 2 2 100%
123 Lakeside 2 2 100%
100 Overlake 1 1 100%
90 Arlington 2 2 100%
88 The Center School 1 1 100%
87 The Bush School 1 1 100%
81 Garfield 1 1 100%
52 Tesla STEM school 1 1 100%

 

High School Varsity Girls      Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
243 Spanaway 3 3 100%
188 Liberty 2 2 100%
172 Juanita 2 2 100%
163 Chief Sealth 2 2 100%
95 Burlington-Edison 1 1 100%
92 Lakeside 1 1 100%
90 Kamiak 1 1 100%
87 Redmond 1 1 100%
86 Inglemoor 1 1 100%
84 Newport 1 1 100%
79 Bethel 1 1 100%

 

High School Varsity Boys      Jump to details

Team Score School Starts Finishes % Finished
254 Oak Harbor 4 4 100%
239 Tahoma 3 3 100%
238 Burlington-Edison 3 3 100%
220 Spanaway 4 4 100%
220 Curtis 3 3 100%
217 Bethel 3 3 100%
181 Finn Hill Middle School 2 2 100%
164 Lakeside 2 2 100%
151 Marysville 2 2 100%
130 Liberty 2 2 100%
95 Redmond 1 1 100%
87 Bishop Blanchet 1 1 100%
85 Lake Washington 1 1 100%
82 Hazen 1 1 100%
61 Tesla STEM school 1 1 100%

 

 


TEAM DETAILS

Middle School

Place Points WholeName School
       
1 100 Tommy Sturgeon Environmental & Adventure School
2 95 Oliver Hopcroft Environmental & Adventure School
6 88 Sophia Busch-Isaksen Environmental & Adventure School
  283    
       
3 92 Catherine Lirtsman St. Thomas
3 92 Sebastian Alfonso St. Thomas
11 83 Niels Christoffersen St. Thomas
  267    
       
4 90 Zoe Sibthorp Woodinville-Montessori
5 89 Victor Javadoff Woodinville-Montessori
7 87 Annika Mihata Woodinville-Montessori
  266    
       
8 86 Spencer Osborne Finn Hill Middle School
9 85 Bryce Coble Finn Hill Middle School
10 84 Logan VanWyk Finn Hill Middle School
  255    
       
4 90 Jacob Krogh Bethel
15 79 Robert Long Bethel
  169    
       
1 100 Corinne Crawford Pacific Crest Montessori
  100    
       
2 95 Jessica Colleran Overlake
  95    
       
5 89 Emily Feucht St. Lukes
  89    
       
14 80 Hunter Antanavage Spanaway
  80    
       
16 78 Kevin Rogers Artondale Elementary
  78    
       
17 77 Emmett Barnes Eckstein Middle School
  77    
       
18 76 Cole Hanshaw Marysville
  76    

 

High School JV Girls

Place Points WholeName School
       
1 100 Jane Wilson Environmental & Adventure School
2 95 Kaitlyn Gibson Environmental & Adventure School
8 86 Megan Wong Environmental & Adventure School
  281    
       
3 92 Irina Nadong Curtis
11 83 Vernadette Lapena Curtis
16 78 Amanda McCarthy Curtis
  253    
       
5 89 Emily Petry Bethel
13 81 Cheyenne Dahm Bethel
17 77 Gabriella Tanner Bethel
  247    
       
7 87 Janine Donnelly Burlington-Edison
9 85 Callie Nuttall Oak Harbor
12 82 Abigail Rosencrans Oak Harbor
14 80 Erica Allen Burlington-Edison
  334    
       
10 84 Erin Hood Redmond
15 79 Madison Forsmann Redmond
  163    
       
6 88 Jessica Haldorson Everett
22 72 Cherie Gerson Everett
  160    
       
4 90 Audrey Javadoff Woodinville-Montessori
  90    
       
18 76 Melissa Cook Marysville
  76    
       
19 75 Justine Equall Spanaway
  75    
       
20 74 Sadrianna Criess Bremerton
  74    

 

High School JV Boys

Place Points WholeName School
       
4 90 Alexander Hartley Oak Harbor
5 89 Jared Gray Oak Harbor
8 86 Joe Gilham Oak Harbor
  265    
       
2 95 Connor Browne Tahoma
12 82 Spencer Kovacs Tahoma
18 76 Ty Hammerstrom Tahoma
  253    
       
3 92 Christian Albright Bethel
14 80 Joshua Murdock Bethel
25 69 Allister Beck Bethel
  241    
       
       
9 85 Brandon Soh Juanita
28 66 Dakota Gorder Juanita
32 62 Isaac Chwojko-Frank Juanita
  213    
       
20 74 Collin Poindexter Curtis
22 72 Hayden Grimmett Curtis
27 67 Taylor Roberts Curtis
  213    
       
       
16 78 Gabriel Lizama Spanaway
19 75 Alexander Soderstrom Spanaway
44 50 Leamon Woodley Spanaway
  203    
       
15 79 Jonathan Panichi Everett
33 61 Brian Arboleda Everett
39 55 Joshua Rice Everett
  195    
       
17 77 Josh Bergman Bremerton
38 56 Sean James Bremerton
40 54 Connor Massie Bremerton
  187    
       
21 73 Josh Winter Burlington-Edison
31 63 John Wade Burlington-Edison
  136    
       
10 84 John Thomas Marysville
48 46 Tyler Larsen Marysville
  130    
       
29 65 Dylan Tom Lakeside
36 58 Daniel Seroussi Lakeside
  123    
       
1 100 Kai Mihata Overlake
  100    
       
46 48 James Leigh Arlington
52 42 Nicholas Munday Arlington
  90    
       
6 88 Omar Barnes The Center School
  88    
       
7 87 Wayan Christoffersen The Bush School
  87    
       
13 81 Cameron Crawford Garfield
  81    
       
42 52 Ben Roberts Tesla STEM school
  52    

 

 

High School Varsity Girls

Place Points WholeName School
       
12 82 Alejandra Careaga Spanaway
13 81 Sierra Morales Spanaway
14 80 Dhalia Morales Spanaway
  243    
       
1 100 Siri Christopherson Liberty
6 88 Tyra Christopherson Liberty
  188    
       
5 89 Erika Anderson Juanita
11 83 Claire Jacobsen Juanita
  172    
       
9 85 Laurel Glatzmayer Chief Sealth
16 78 Katherine Fry Chief Sealth
  163    
       
2 95 Caroline Sandbo Burlington-Edison
  95    
       
3 92 Emily Geyman Lakeside
  92    
       
4 90 Charlotte Lee Kamiak
  90    
       
7 87 Claire Perry Redmond
  87    
       
8 86 April Hopcroft Inglemoor
  86    
       
10 84 Naomi Klinge Newport
  84    
       
15 79 Auralie Quichocho Bethel
  79    

 

High School Varsity Boys

Place Points WholeName School
       
4 90 Caleb Peek Oak Harbor
11 83 Trevor Feinberg Oak Harbor
13 81 Teofrancis Torres Oak Harbor
  254    
       
1 100 Scott Funston Tahoma
24 70 Bradley Davis Tahoma
25 69 Matthew Simmons Tahoma
  239    
       
8 86 Ethan Baker Burlington-Edison
17 77 Chris Hickox Burlington-Edison
19 75 Alexander Gentry Burlington-Edison
  238    
       
14 80 Ricky Cassube Spanaway
16 78 Justin Higgins Curtis
20 74 Austin Cudney Curtis
21 73 Nicholas Freeman Spanaway
26 68 Alex Taylor Curtis
27 67 Brandon Tungsvik Spanaway
  440    
       
10 84 Jaremi Koivu Bethel
23 71 Alex Epperson Bethel
32 62 Johnny Tanner Bethel
  217    
       
3 92 Jordan Olson Finn Hill Middle School
5 89 Curtis Anderson Finn Hill Middle School
  181    
       
6 88 Kyle Bretherton Lakeside
18 76 Miles Cobb Lakeside
  164    
       
15 79 Nathen Flynn Marysville
22 72 James Ueland Marysville
  151    
       
28 66 Michael LaBlanc Liberty
30 64 Nick Carter Liberty
  130    
       
2 95 Logan Warriner Redmond
  95    
       
7 87 Drew Feucht Bishop Blanchet
  87    
       
9 85 Jonah Joughin Lake Washington
  85    
       
12 82 David Vaisar Hazen
  82    
       
33 61 Steve Roberts Tesla STEM school
  61